X
تبلیغات
ورزقان نیوز1

ورزقان نیوز1

اخبار ورزقان (اجتماعي - اقتصادي - فرهنگي - سياسي - ادبيات . . .)

 

شهرک ساحلی لیلاب و شهرساحلی خاروانا درکنار سدحاجیلار

ورزقان نیوز۱ : منطقه دیزمار بامرکزیت شهرخاروانا بخش عظیمی از پتانسیل های غنی منابع طبیعی و انواع معادن و نعمت های خدادادی را درخود جای داده است . دشت لیلاب و خاروانا یکی از مناطق وسیع و دیم شهرستان ورزقان است که با آب گیری سدحاجیلار به یک شهرک ساحلی تبدیل خواهد شد . شهرک ساحلی لیلاب جدید و خاروانا پیامد احداث سدحاجیلار خواهدبود به طوری که عملیات تفکیک اراضی شهرک جدید لیلاب در قطعه های ۳۷۰ متری و۱۰۰۰متری و بیشتر با کاربری مسکونی و ویلا و نظامی و... توسط بنیاد مسکن انجام گرفته و درآینده ای نه چندان دور شاهد زیباترین شهر ساحلی شمالغرب کشور از سدحاجیلار تا خاروانا خواهیم بود .

با تکمیل سدحاجیلار ، لیلاب جدید به یک منطقه و شهری بسیار زیبا و مفرح تبدیل خواهد شد و پیش بینی می شود حد فاصل لیلاب جدید و شهر خاروانا به منطقه مسکونی تبدیل شده و عبور اتوبان تبریز - اسپیران و ارمنستان از این منطقه ، شهر زیبای ساحلی خاروانا و شهرک لیلاب جدید را هرچه بیشتر توسعه خواهد داد.

تلاشهای نماینده مردمی شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا با در قرار دادن سدحاجیلار و بزرگراه تبریز - اسپیبران-  ورزقان - خاروانا و نوردوز و اتوبان خواجه -  ورزقان دراولویت و سیاست کاری ایشان تحولات شگرفی را درمنطقه درپی خواهد داشت که نمونه بارزآن روند تفکیک و قطعه بندی لیلاب جدید و آغاز عملیات احداث دو بزرگراه شهرستان می باشد پیش بینی می شود سال ۹۳ سالی سرشار از موفقیت و پیشرفت درعرصه های مختلف اجتماعی واقتصادی وفرهنگی و سیاسی و . . خواهد بود .

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعت 19:42  توسط عقیل ستارلو  | 

 

شبیه خوانی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

عقیل ستارلو اندریان : به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم باشکوه عزاداری و شبیه خوانی در شهر فرهنگی و تاریخی خاروانا برگزار گردید ، این مراسم با هماهنگی اعضای محترم شوراهای اسلامی شهر خاروانا و با همکاری هیات های عزاداری و مردم میهمان نواز این شهر درمیدان امام حسین (ع)برگزار شد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعت 18:9  توسط عقیل ستارلو  | 

 

شش هزار نفر از مناطق دیدنی ورزقان بازدید کردند

ورزقان، تبریز - ایرنا - فرماندار شهرستان ورزقان گفت: شش هزار نفر در تعطیلات نوروز از مناطق گردشگری و بناهای تاریخی این شهرستان بازدید کردند.

علی وفادار روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وجود طبیعت بکر و بخش مهمی از جنگل های ارسباران، آبشارهای متعدد و بناهای ارزشمند تاریخی باعث شده سالانه هزاران نفر در تعطیلات نوروزی میهمان شهرستان ورزقان باشند.
وی با اشاره به بارش اخیر برف در این شهرستان و برنامه های استقبال از مسافران نوروزی گفت: با توجه به آمادگی شهرستان در استقبال از مسافران، بارش برف در روزهای آخر تعطیلات مانع حضور بیشتر گردشگران و مسافران شد.
توزیع بیش از دو هزار و 500 بروشور در بین مسافران، پذیرایی با آش عدس و نان یوخا و ایجاد نمایشگاه جاذبه های گردشگری شهرستان از برنامه های مهم ستاد سفر نوروزی در شهرستان ورزقان بود.
شهرستان ورزقان با 50 هزار جمعیت در 75 کیلومتری شمال تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعت 17:21  توسط عقیل ستارلو  | 

 

بارش برف در طبیعت بهاری شهرستان ورزقان و خاروانا

ورزقان نیوز۱ : بعد از گذشت ۹روز از بهار نخستين برف سال ۹۳از دیروز در ارتفاعات جنگلهای ارسباران درشهرستان ورزقان و منطقه خاروانا به زمين نشست و بهار را از اين منطقه درظاهر بيرون كرد و موجب غافلگيري مردم شد. شكوفه‌هاي بهاری باغات و جنگلهای مناطق دیزمار و اوزومدول از فاصله10هاكيلومتري به حرير سفيد تازه ميهمان طبيعت در كوه های گولرداغ خاروانا و پیرسقای ورزقان سلام و خوش آمد گفتند .

افت دما مردم را به پوشيدن لباس‌هاي گرم و بخاري‌هاي گازی و نفتی و . . . مجبور كرد. بارش سنگین برف در این شهرستان درحالی اتفاق افتادکه بسیاری از هموطنان غیر مقیم این شهرستان ومیهمانانی از سایر نقاط کشور تعطیلات عید نوروز را در شهرها و روستاهای این منطقه حضور داشته و یا درحال سفر به طبیعت و جنگلهای سرسبز ورزقان وخارواناجهت گذراندن روز ۱۳فروردین هستند .

 درطبیعت سرسبز بهاری این منطقه ، کوهها و جنگلهای ورزقان و خاروانا سفید پوش شدند و باپوششی یک رنگ و سفید به استقبال میهمانان روز سیزده بدر رفتند .

بارش سنگین برف گرچه سبب غافلگیری برخی میهمانان و نگرانی کشاورزان شده است امابهارسرسبز با پوشش سفید رنگ زمستانی باعث خلق شگفتی ها در این شهرستان شده است و غنچه ها وشکوفه های رنگارنگ طبیعت بهاری برای چندروزی یاچند لحظه ای پوشش و قبای سفید رنگ به تن کرده اند .

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم فروردین 1393ساعت 17:6  توسط عقیل ستارلو  | 

 

مهندس دهقانی واولین دیدار مردمی درسال ۹۳ منطقه خاروانا

ورزقان نیوز۱ : اولین دیدار مردمی مهندس دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا درمجلس شورای اسلامی درسال ۱۳۹۳ درمسجد جامع شهر خاروانا برگزار شد ، دراین مراسم که با استقبال پرشور مردم شهر و منطقه خاروانا همراه بود مسائل و مشکلات مردم این منطقه مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفت ، نماینده مردمی شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا ضمن تبریک سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی  و مدیریت جهادی ابراز امیدواری کرد که سالی توام با موفقیت درعرصه های مختلف فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی داشته باشیم . ایشان رمزموفقیت و توسعه شهرستان ورزقان و خاروانا را همراهی اقشار مختلف جامعه با مسئولین و خدمتگذاران این شهرستان دانست .  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم فروردین 1393ساعت 20:14  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 استقبال از روز طبیعت با پاکسازی محیط در روستای لیلاب

عقیل ستارلو اندریان : مردم و جوانان روستای لیلاب بخش خاروانا طی حرکت نمادین با پاکسازی طبیعت به استقبال روز طبیعت درسال ۱۳۹۳ رفتند . مردم این روستا با جمع آوری و آتش زدن زباله های رها شده در دامن طبیعت این روستا حرکتی زیبا وجالب درراستای نگهداری از محیط و طبیعت سالم انجام دادند . به اعضای محترم شورای اسلامی روستا و دهیاری لیلاب و  پایگاه مقاومت و جوانانی که دراین حرکت انسان دوستانه سهیم هستند خسته نباشید عرض نموده و این حرکت فرهنگی مردم این روستا را ارج می نهیم /.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم فروردین 1393ساعت 19:50  توسط عقیل ستارلو  | 

نحوه ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی اعلام شد

مبلغ یارانه نقدی در مرحله دوم هدفمندی اعلام شد

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی از ۲۰ تا آخر فرودین ۹۳ و بر اساس عدد سمت راست شماره ملی افراد انجام می شود.
به گزارش سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، زمان ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی از ۲۰ تا آخر فرودین ۹۳ اعلام شد.
ثبت نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی در سال ۹۳ به طور همزمان از ۲۰ فروردین ماه جاری در سراسر کشور و از طریق سایت رفاهی آغاز می‌شود.
براساس برنامه اعلام شده، ثبت نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی که عدد سمت راست شماره کارت ملی آنها «صفر» است از صبح روز ۲۰ فروردین ماه جاری، به طور همزمان در سراسر کشور و از طریق شبکه اینترنتی به نشانی www.refahi.ir و یا از طریق مراکز کمیته امداد، بهزیستی، دفاتر پستی، استانداری ها و فرمانداری‌ها انجام می‌شود.
همچنین سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی که عدد سمت راست شماره کارت ملی آنها «یک» است نیز باید در روز دوم ثبت نام یعنی ۲۱ فروردین ماه جاری اقدام به نام نویسی در سایت رفاهی کنند.
سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی به ترتیب در روزهای بعد با عدد سمت راست شماره کارت ملی «دو» در روز ۲۲ فروردین، عدد «سه» در روز ۲۳ فروردین، عدد «چهار» در روز ۲۴ فروردین، عدد «پنج» در روز ۲۵ فروردین، عدد «شش» در روز ۲۶ فروردین، عدد «هفت» در روز ۲۷ فروردین، عدد «هشت» در روز ۲۸ فروردین و در نهایت عدد «۹» در روز ۲۹ فروردین ماه جاری انجام خواهد شد.
همچنین روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه جاری به ثبت نام از سرپرستان خانوارهای متقاضی یارانه نقدی تعلق دارد که در طی ۱۰ روز قبل به هر دلیل موفق به ثبت نام نشده‌اند.
یادآور می شود ثبت نام از هر نقطه کشور با ورود به سایت www.refahi.ir امکانپذیر خواهد بود و افرادی که در روستاها و مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به اینترنت ندارند نیز می توانند به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و همچنین شوراهای اسلامی محلی و فرمانداریها، بخشداریها و استانداریها و مراکز کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم فروردین 1393ساعت 18:29  توسط عقیل ستارلو  | 

 

زلزله حوالی ورزقان را لرزاند

 

به گزارش ایرنا از مرکز لرزه نگاری کشوری، این زمین لرزه ساعت 14 و 21 دقیقه و 58 ثانیه روز یکشنبه در عرض شمالی 38/38 درجه و طول شرقی 83/46 درجه به وقوع پیوسته است.
گزارش دیگر خبرنگار ایرنا به نقل از مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر حاکی است: این زلزله خسارت مالی و تلفات جانی نداشته است.   
«مرتضی مرادی پور» عصر یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: با کسب اطلاع از وقوع این زمین لرزه، ستاد بحران بلافاصله در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات تشکیل و با برقراری ارتباط فوری با جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی، دستورات لازم ستادی برای اعزام دو گروه ارزیاب به منطقه زلزله زده صادر شد.
وی گفت: با اعزام دو گروه ارزیاب سه نفره به محل وقوع زمین لزره، در ارزیابی های اولیه مشخص شد، این زمین لرزه خسارت مالی و تلفات جانی نداشته است.
مرادی پور ادامه داد: اکنون نیروهای ارزیاب در محل وقوع زمین لرزه حضور دارند و در حال مخابره آخرین ارزیابی های خود به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات هستند.
وی گفت: با توجه به اینکه مردم منطقه ورزقان از خانه های خود خارج شده اند، نیروهای امداد رسان به منظور انجام حمایت های اولیه از مردم منطقه زلزله زده، در حال عزیمت به محل هستند.
زلزله ای به بزرگی 4.1 در مقیاس امواج درونی(ریشتر) ساعت 14 و 21 دقیقه و 58 ثانیه امروز(یکشنبه) حوالی منطقه ورزقان در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم فروردین 1393ساعت 18:18  توسط عقیل ستارلو  | 

 

اولین دیدار مردمی مهندس دهقانی درسال جدید با مردم

عقیل ستارلو اندریان : امروز مهندس الهوردی دهقانی نماینده مردمی شهرستان ورزقان از اولین ساعات به ملاقات با مردم شهرستان ورزقان پرداخت ، این دیدار در دفتر نماینده شهرستان ورزقان برگزار شد .مردم شهر ورزقان و روستاهای دوردست جهت دیدار با نماینده خود در دفترنماینده مجلس شورای اسلامی مستقر در شهرستان ورزقان حضور یافته بودند . مسئولین ادارات و نهادهای مختلف شهرستان و مردم از طیف های مختلف آغاز سال جدید را به نماینده شهرستان ورزقان تبریک گفته و دراولین روزهای سال جدید به تجدید دیدار باایشان پرداختند اولین دیدار مهندس دهقانی از اولین لحظات صبح شروع و عصر امروز خاتمه یافت .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم فروردین 1393ساعت 20:28  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 حماسه سیاسی و اقتصادی در ورزقان درسالی که گذشت

ورزقان نیوز۱ : سالی که گذشت با نام حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی و نگاهی اجمالی در راستای تحقق یا عدم تحقق هریک از شعارهای حماسه سیاسی یا حماسه اقتصادی تامل برانگیز است . حماسه سیاسی با حضور حداکثری مردم شهرستان ورزقان درانتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری کاملا تحقق یافت و برگ زرینی در تاریخ این شهرستان رقم زد.

در رابطه با حماسه اقتصادی با بررسی مسائل مشکلات بوجود آمده پس از زلزله مردادماه سال ۹۱ امروز شاهد بازسازی و مقاوم سازی کامل بیش از ۱۲۰ روستای شهرستان ورزقان هستیم که این امر را مدیون خدمت گذاران این منطقه هستیم . امروز شهر ورزقان با گذر از سختی ها و تلخی های پس از زلزله که باعث جریحه دارشدن غرور ملی اهالی این شهر و منطقه شد درحال اتمام مراحل بازسازی می باشد و باپایان یافتن مراحل بازسازی خود شهرورزقان ،این شهر نمایی جالب و زیبا درآغازین روزهای سال ۹۳به خود گرفته است .

با درنظرگرفتن مسائل یاد شده می توان نتیجه گرفت که حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی درشهرستان ورزقان عملی شده است و این شهرستان تنها شهرستانی درسطح کشور است که هردوحماسه سیاسی وحماسه اقتصادی درآن تحقق یافته است گرچه جهت تحقق کامل حماسه اقتصادی و فرهنگی نباید از تلاشهای خودمان کوتاهی کنیم . امید است درسال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی  گامهایی موثر در جهت توسعه کامل شهرستان برداریم .

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم فروردین 1393ساعت 20:11  توسط عقیل ستارلو  | 

 

پذیرائی باآش عدس و نان داغ درآلاچیق از میهمانان نوروزی

عقیل ستارلو اندریان : شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا با طبیعت خدادادی وپتانیسل های غنی توریستی و دیدنی ، با توجه به اینکه قسمت عظیمی از جنگلهای ارسباران را درخود جای داده است با استقبال گرم میهمانان نوروزی جهت بازدید از مناطق توریستی ،کوهستانی ، تاریخی و باستانی ، جنگلها و معادن این منطقه همراه شده است .

ابتکار جالب مسئولین جهت استقبال از میهمانان نوروزی پذیرائی از آنها با نان داغ و آش عدس می باشد که درورودی شهر ورزقان با همکاری مسئولین انجام می شود ، پرسنل نیروی انتظامی ، هلال احمر و مسئولین سازمان میراث فرهنگی و . . .  شبانه روزی درحال راهنمائی مسافران ومیهمانان نوروزی درورودی این شهرستان هستند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم فروردین 1393ساعت 19:47  توسط عقیل ستارلو  | 

 

تندیس زیبای شهرداری ورزقان برای استقبال ازمیهمانان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم فروردین 1393ساعت 19:27  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 کلاغ هادرطبیعت بهاری شهرستان ورزقان - منطقه خاروانا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم فروردین 1393ساعت 19:34  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 بایرامیز مبارک اولسون

ورزقان نیوز۱ : سال نو می شود . زمین نفسی دوباره می کشد . برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زنند و پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره  … من …تو … ما … کجا ایستاده ایم . سهم ما چیست؟ .. نقش ما چیست؟ … پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟ … زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و  … سال نو مبارک … چون همیشه امیدوار و سال نو مبارک …

 آغاز سال ۱۳۹۳ را به کلیه هموطنان عزیز در استان آذربایجان شرقی ،شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا و سایر نقاط میهن اسلامی تبریک عرض نموده و سالی سرشار از امید و سربلندی برایتان آرزومندم .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1392ساعت 8:8  توسط عقیل ستارلو  | 

 

چهارشنبه سوری بر شما مبارک

عقیل ستارلو اندریان : چهارشنبه آخر هر سال نوید بخش خاطراتی شاد و شیرین در فرهنگ و ادب مردم آذربایجان،شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا بوده و می باشد . بانزدیک شدن به آخرین چهارشنبه سال آداب و رسوم خاصی در شهرستان برگزار می شود خرید چرشنبلیق و لباس و هدایای عیدی برای نوعروسان و اهدای عیدی از سوی بزرگان طوایف به اطرافیان ، خرید عیدی پدرو مادر برای فرزندان و خرید عیدی خواهر و برادر برای همدیگر رنگ و بوی خاصی برای چهارشنبه پایانی سال در ورزقان می دهد .

چهارشنبه سوری در اندریان : زمانی که درروستا خبر از برق و آب و تلفن و تلویزیون نبود چهارشنبه آخر سال آداب و رسوم خاصی را باخود به همراه داشت . درروستای اندریان هرکوچه برای خودچشمه ای داشت ، چشمه های احمددی  کوچه سی ، چشمه امامالی کوچه سی، چشمه مش شری دالانی ، چشمه قلعه کوچه سی ، چشمه نخیر میدانی ، چشمه میرزامیدانی (میدان جامع روستا) و بالاچشمه ی کوچه کبریتدی چهارشنبه پایانی سال حال و هوای خاصی را به خود داشتند ، دراین روز اهالی روستا جهت استحمام از آب چشمه های طبیعی روستا که از کوهها و جنگلهای اندریان لوله کشی شده و در هرمحله روستا قرار داشتند بر می داشتندو به یمن تبرک با آب آخرین چرشنبه چشمه ها از کوچیک و بزرگ استحمام کرده و به استقبال نوروز می رفتند .

عصر روزچهارشنبه که امروزهم این آداب و رسوم ادامه دارد خانم های روستا قبل از هرچیز به سراغ خانواده های داغداری که درسال جاری عزیزانشان را از دست داده اند می روند و با روشن کردن اجاق یا اجاق گاز خانه خانواده معزا از آنها میخواهند که نسبت به پخت غذا و برنج برای خود اقدام کنند و در غم ازدست دادن عزیزانشان باآنها ابراز همدردی می کنند. درسرتاسر روستا حال و هوای خاصی دراین روز بوجود می آید به محض تاریکی شب هدایایی با برنج و آجیل و . . . از سوی خانواده ها به همدیگر فرستاده می شود . درشب چهارشنبه البته زمانی که برق نبود قورشاق ساللاماق از سوی جوانان و نوجوانان روستا بیشتر از امروز رواج داشت . معمولا آقا دامادها و پسرای جوان اکثر کسانی هستند که قورشاق آویزان می کنند . قدیم الایام به قورشاق های آویزان شده به خانه ها هدایایی همچون جوراب و بلوز دست باف و تخم مرغ رنگی و آجیل و سیب و . . .بسته می شد که امروزه هم به تناسب زمان هدایایی بسته می شود . آقا پسرهایی که عاشق دختر خانواده ای باشند جزء کسانی هستندکه قورشاق آویزان می کنند.

 عصر روز چهارشنبه در کوچه های روستا از همه جا بوی خوشی به مشام می رسد کودکان ، نوجوانان،جوانان و میانسالان و گاهی حتی بزرگسالان به بازیهای مختلفی همچون یومورتا اویناماق ، عاشیق اویناماق ، مازی اویناماق و در گذشته به کشتی می پراختند. روز چهارشنبه سوری خانواده ها دور هم لحظات شاد و شیرین را سپری می کنند .

پس از فرستادن هدایا به همدیگر ، همه اعضای خانواده در خانه بزرگ طائفه دور کرسی جمع می شدند و امروزه هم درخانه هاکناری بخاری شام را دور هم صرف می کنندهنگامی که خانواده مشغول خوردن شام هستند ، قولاق آسماق یکی از آداب و رسوم دیگری است که قدیم ها از باجه خانه ها افراد به حرفهای خانواده ها گوش می دادند و اگر صحبت هایشان امیدوارکننده و خوب بود برای سال آینده احساس می کردند که سال خوبی خواهند داشت و اگر حرفهای شنیده شده به اصطلاح جالب نبودند فردگوش کننده احساس می کرد که سال خوبی را پیش و روی نخواهد داشت .

لحظه لحظه هایتان شاد و شیرین

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392ساعت 8:5  توسط عقیل ستارلو  | 

 

ورزقان و خاروانا و جاذبه های خارق العاده توریستی و تاریخی

ورزقان نیوز۱ : شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا به لحاظ جغرافیایی حجم وسیعی از جنگلهای ارسباران را درخود جای داده اند جنگلهای سرسبز چیچکلو ، جنگلهای آستمال ، انویق ، آوانسر ، کرینگان و مناطق جذاب و دیدنی همچون گولرداغی خاروانا ، طبیعت کوهستانی روستاهای اندریان ،میوه رود ، طرزم ،گال ،سقای زادگاه علامه جعفری،آستارگان ،مشاهیر،ارزیل ،گول آخور، ایری علیا، دستجرد، ملک طالش وملک قضات و . . .  جلوه های زیبائی از مناظرطبیعی را درشهرستان ورزقان به نمایش گذاشته اند که سالانه هزاران نفر ازاقصی نقاط کشور و حتی میهمانانی از کشورهای خارجی میهمان سفره سرسبز طبیعت این مناطق می شوند .

مناظر تاریخی و باستانی و توریستی همچون اقامتگاه امامزاده سید ابراهیم خلیل جوشین با امکانات رفاهی ،امامزاده سید جبرائیل آستمال درقلب جنگلهای ارسباران ، آغجاقلعه یا قیزقلعه سی که در اطراف آن روستاهای اوزی کلم بالوجه و طویل واقع شده اند ،  قلعه علی بیگ در محدوده شهر خاروانا ،قاضی بولاغی کرینگان ،آب درمانی قتورسوئی اندریان ،مسجد جامع خاروانا،خانه امیرارشد درروستای اوخارا،گنبد الله الله درمنطقه خاروانا،روستای کرینگان بازبان محلی تاتی درمنطقه حسنو،قوشاقارداشلارقالاسی علیار،کتیبه سغندل درروستای سقندل ، آبشار گول آخور درمنطقه خاروانا ، کمپ معدن طلای اندریان ،امامزادگان روستای ارزیل ومزرعه چل ،مجموعه باستانی ۴۰۰۰ساله ق . م اژداهاداشی و علشهر اندریان و جاذبه های توریستی و تاریخی دیگری که نشان ازقدمت و فرهنگ و ادب مردم شهرستان ورزقان وخاروانا درطول حتی زمانهای گذشته اند میزبان خونگرمی برای میهمانان داخلی وخارجی هستند .  

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم اسفند 1392ساعت 17:37  توسط عقیل ستارلو  | 

 

وداع با زمستان  / خداحافظ زمستان

 عقیل ستارلو اندریان : درآخرین روزهای فصل زمستان قرارگرفته ایم ، به نظر شما همه جا چه خبرهایی است ؟ آیا اتفاق بزرگی رخ خواهد داد ؟ و یا اینکه زمین و زمان عوض خواهد شد ؟!  آری همه دم از آمدن بهار چند رنگی می زنند در حالی که هیچ کس غم وداع با زمستان یک رنگی را ندارد ، زمستان مظلومترین فصل خدا دارد به اتمام می رسد ما همه سرمای زمستان را به یاد داریم اما پاکی و سپیدی آن را نه ، عاشق چند رنگی بهاریم و از تک رنگی زمستان غافل .

فصل زمستان در روستاها و مناطق محروم نیز بساط خود را بسته  و با ساکنان  شهرستان ورزقان و خاروانا خداحافظی می کند ، همه جا خانه تکانی و شادی و سرور در استقبال از بهار محسوس است ، پیرزن روستائی با چهره و صورت دارای چین و چروک و قد خمیده خود به بهار امیدوار است و فرقی ندارد مانند دختران و زنان جوان به تنهایی خانه تکانی میکند اما سوالی که ذهن هرکسی را به خود مشغول می کند این است که استقبال از بهار به خاطر زیبائی و شادابی آن است و یا اینکه پیرزن تنهای روستائی به امید ارتزاق از تنهادرخت حیاط خود به خانه تکانی میپردازد وبه استقبال بهار می رود ؟!

بچه محصل روستائی درمناطق محروم به امید سفر به سواحل دریاها امیدوار است و یا به کاشت و داشت و برداشت از تنها زمین دیم پدر خود می اندیشد ؟!

فصل زمستان نماد تک رنگی و سپیدی بساط خود رابرچیده است . از مظلومترین فصل خدا برای مدتی که شده خداحافظی می کنیم شاید اگر دوباره عمری باشد پس از طی دوباره ی فصل های رنگارنگ بهار ، سوزان تابستان وفصل ریزان پاییز دوباره به استقبال این فصل برویم .

خداحافظ زمستان

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 14:55  توسط عقیل ستارلو  | 

 

              منطقه خاروانا آماده استقبال از میهمانان نوروزی

 اختصاصی خاروانا نیوز : بر اساس اطلاعات کسب شده نهادها و ادارات ذیربط خود را جهت انجام اقدامات مربوط به استقبال از میهمانان نوروزی در منطقه خاروانا آماده می کنند. طی جلسه ای که شورای شهر خاروانا با شهردار شهر برگزار کرده اند مقرر شده است که شهرداری نسبت به تنظیف شهر، زیباسازی و تهیه بنرهای نوروزی اقدام نماید.

همچنین در جلسه شورای آموزش و پرورش خاروانا که به ریاست بخشدار محترم خاروانا برگزار گردید مقرر گشت که آموزشگاه های شهید وطنخواه و الزهرا در شهر خاروانا و آموزشگاههای جوشین و گل آخور به عنوان محل اسکان میهمانان نوروزی در خدمت میهمانان عزیز قرار گیرد.

لازم به ذکر است که منطقه خاروانا با آثار تاریخی و گردشگری فراوان یکی از دیدنی ترین مناطق قره داغ استان آذربایجان شرقی محسوب می شود که همه ساله مسافران زیادی از اقصی نقاط استان و کشور جهت تفریح و گردش به این منطقه زیبا مسافرت می کنند. مسجد جامع تاریخی خاروانا، مسجد سیدلر خاروانا، قلعه علی بیگ خاروانا، قلعه جوشین، گنبد الله الله، مجموعه باستانی علی شهر و اژدها داشی اندریان، آبشار گل اخور، باغات و طبیعت زیبای ارزیل، جنگل های آستامال، امامزاده سید جبرئیل آستامال، دره و غار سرناخ در طرزم، سالان سار داشی و آبشار چرنای طرزم، امامزاده ارزیل، علی داشی ایری علیا، دهکده سنگی اسنانهای اولیه در روستای سقای، باغات جوشین و ... نمونه ای از آثار تاریخی و گردشگری منطقه زیبای خاروانا در محال دیزمار قره داغ محسوب می شوند.

مناطق دیدنی گردشگری و توریستی ورزقان وخاروانا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 13:10  توسط عقیل ستارلو  | 

 

روخوانی و تفسیر قرآن و درس احکام در اندریان

ورزقان نیوز۱ : درس های احکام ومسائل شرعی و قرائت و تفسیر قرآن مجید هرساله تاپایان اسفند ماه در مسجد صاحب الزمان (ع) روستای اندریان برگزار می شود این کلاسها پس از وقت شام و جهت پرکردن اوقات فراغت و آشنائی با مسائل دینی و علمی در این روستا برگزارمی شود . در روستای اندریان ۷ مسجد وجود دارد که تمامی آنها درماههای محرم و رمضان و سایر ایام به روی نمازگزاران و عزاداران باز است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1392ساعت 12:20  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 امام جمعه ورزقان : دولت عزت و کرامت مردم را حفظ کند

ورزقان نیوز۱ : امام جمعه شهرستان ورزقان  در خطبه های نمازجمعه باتاکید براینکه ارائه سبد کالا از سوی دولت باعث ایجاد صف های طولانی شده است تاکید کرد که دولت عزت و کرامت مردم را حفظ کند.وی با اشاره به اینکه دولت های غربی از این مساله سوء استفاده کرده و مردم کشور را مورد تمسخر قرار می دهند ابراز تاسف کرد و حفظ حرمت و کرامت مردم را از دولت خواستار شد . امام جمعه شهرستان ورزقان از مسئولین خواست تدابیری اتخاذ کنند که مردم بتوانند براحتی سبد کالای خود را دریافت کنند .

مهدوی درواکنش به اظهارات وندی شرمن که ادعا کرده باپول آنها دولت ایران مواد غذایی در بین مردم توزیع کرده است ،  خاطر نشان کرد که تنها قسمت اندکی از دارائی های بلوکه شده ایران در آمریکا آزاد شده و آمریکا باید به فکر آزادسازی تمام دارائی های بلوکه شده ایران باشد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن 1392ساعت 10:59  توسط عقیل ستارلو  | 

مطالب قدیمی‌تر