ورزقان نیوز1

اخبار ورزقان (اجتماعي - اقتصادي - فرهنگي - سياسي - ادبيات . . .)

 فریاد سکوت - درسهایی که از عاشوری باید آموخت

ورزقان نیوز۱ : دلت را که به آسمان آنروز ديار نينوا به پرواز درآوري صحرايي سوزان مي بيني که آسمانش به رنگ شرمساري نقاشي شده و خورشيدش از خجالت کبود گشته است. شمشيرهاي برهنه ، تيرهاي رها شده ، خيمه هاي آتش گرفته را بنگر ، در آنجايي که انديشه هاي پَست عداوت ، زبانه کشيده ، دشمن در همه جا کمين و دوست در لباس دشمن است.
تيره روزي هاي مردم شکم باره ي هوس ران را بنگر که سيلي مي زنند و گوشواره مي درند. و آن سوي ميدان را که نيک بنگري اَبر مردي را به نظاره مي نشيني که قرباني جهلِ کم خردانِ بي مِهر شده است و چه سخت است نفس کشيدن در ميان غبار بي کسي...
آري مردي در ميان جمله زشتي هاي عالم با همه هستي خود ، قد برافراشت و هيبتش تمام گيتي را در نورديد. شمشير حق و عدالت جدش را برهنه مي سازد و عمامه وي را بر سر مي نهد ، لباس رزم پوشيده و آماده نبرد مي شود و با تعصبي خاص پا بر رَمل هاي تفتيده دشت کربلا مي گذارد و پنجه هاي پولادينش را بر قبضه نيامش مي فشارد و با قامتي کشيده و استوار بر شاه راه تاريخ انسانيت مي ايستد تا جهان را از خواب غفلت بيدار کند.
سيماي آسماني و قيام خدايي اش ساهاي سال است که در خون مردم رسوخ کرده و همواره محرم که از راه مي رسد اذان عشق سروده مي شود و آن زمان است که خلق بسیاري انبوه شده اند و شهر ، آشفته و پر خروش مي گردد ، تن ها همه سياه پوش و مرد و زن همچون سيل خروشان بر جان و تن مي کوبند و  زنجيرهاي عزاي دُردانه خدا  آسمان مي سايند و پشت و پهلوي مردمان سرزمينم را نوازش مي کنند.
عجب غوغايي به پا مي شود همگان را از خود بي خود مي کند ،من نيز به


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 10:32  توسط عقیل ستارلو  | 

 

کشاورزی که جو کاشته و به انتظار گندم نشیندرا احمق نامند !

ورزقان نیوز۱ : ازقدیم الایام و درگذر زمان زندگی انسان با دومقوله زندگی شخصی و زندگی اجتماعی همراه است که زندگی شخصی مقدم بر زندگی اجتماعی است ، به عبارتی همه چیز از خانه و محله هرانسانی که زندگی می کند شروع شده و سپس به اجتماعی که درآن زندگی می کند وارد می شود .

هیچ وقت رخدادهای زندگی انسان از زمان کودکی تا بزرگ سالی را نمی توان سرپوش نهاد ، در ضرب المثل ترکی چنین آمده است (ائلین گوزی ترازودی ) آشکارا قلم بزنم مبنی براینکه با مطالعه زندگی حقوقی یک فرد از محیط های کوچکی همچون خانه ، محله و مدرسه ماهیت زندگی اجتماعی آن فرد مشخص می شود .

هرانسانی از زمانی که مکلف می شود در هرمحیطی که زندگی کند اعم از خانه ، مدرسه ،محل کار یا هرجای دیگر آثاری را ازخود برجای می نهد که هیچ وقت و باهیچ ترفندی نمی توان روی آنها پوشش گذاشت ، به عبارتی اتفاقات زندگی انسان در هرمرحله از زمان ثبت شده و همان رخدادها زندگی شخصی و اجتماعی هر شخص را تشکیل مید.

شخصیت انسانهایی که دارای حسن شهرت اند و از زمان کودکی در خانه ،محله و مدرسه دارای اخلاق حسنه هستند و برای جامعه ای که درآن زندگی می کنند مفید واقع شده اند هیچ وقت با تهمت ها و افتراها خدشه دار نمی شوند ، و آنهایی که دارای مشکلات روحی و روانی و مسائل دیگری از زمان کودکی هستند را هیچ وقت نمی توان به اول زندگی برگردانده و تعلیم داد ، چرا که انسان از بدو تولد به مانند نهالی است که رشد می یابد درختی که از زمان اول کاشت کج بوده را نمی توان به عقب برگردانده و تربیتی ، رشدی دوباره آموخت .

در ضرب المثل دیگری چنین آمده است ( هر نه سالیب سان آشیوا چیخاجاق قاشقوا ) در حالت کلی زندگی اجتماعی ما همان است که در دوران کودکی و نوجوانی کاشته ایم ،هر آن که کاشته ایم درو خواهیم کرد .  کشاورزی که جو کاشته و به انتظار گندم نشیند را احمق نامند .

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم آبان 1393ساعت 11:51  توسط عقیل ستارلو  | 

 

           اغاز ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

روابط عمومی دانشگاه پیام نور خاروانا: براساس آنچه که سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرده است ثبت نام رشته های بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام نور و موسسات غیر انتفاعی از روز شنبه 10 آبان 93 آغاز و تا روز شنبه 17 آبان 93 ادامه خواهد داشت ثبت نام و انتخاب رشته برای شركت در گزينش رشته‌های کارشناسی دانشگاه پيام‌نور و موسسات آموزش عالی غيردولتی- غيرانتفاعی از طریق پذیرش بدون آزمون ( پذيرش براساس سوابق تحصيلی) در تاریخ اعلام شده به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org می باشد كلیه متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 93 یا قبل تر مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده باشند علاقه مندان به شرکت در رشته های کارشناسی بدون آزمون پیام نور پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز نسبت به ثبت نام اقدام کنند شروع به تحصیل پذیرفته شدگان از نیمسال دوم سال تحصیلی 94-93 می باشد.منبع: http://kharvanapnu.blogfa.com/

جهت اطلاعات بیشتر و آگاهی از رشته های موجود و سایر شرایط دانشگاه پیام نور واحد خاروانا می توانید به ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه واقع در خیابان شهرداری روبروی پاسگاه انتظامی مراجعه نمایید و یا با شماره های 44522320و 44523008 تماس حاصل فرمایید.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 12:47  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نقدهای غیر تخصصی ماهیت شماراافشا می کند !

ورزقان نیوز۱: دنیای اینترنت یکی ازبهترین ابزارهای تبادل افکار و ارائه مباحث علمی در زمینه های گوناگون اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی،سیاسی و . . . می باشد،دراین میان جالب توجه است که برخی از وبلاگ نویسان به خصوص در منطقه ما دچار توهم شده اند و به دلیل عدم وجود بنیه علمی و تخصص کافی ، خود را در وبلاگشان مورد تمسخر این و آن قرار می دهند.

درگذشته نیز برخی از این وبلاگ ها که دچار توهم سفسطی شده بودند و خود را صرف ایجاد یک وبلاگ  صدا و سیمای استان ،شورای نگهبان ، فرماندار منطقه ، اهل قلم و . .. فرض می کردند، دچار نوعی بیماری روانی به نام توهم شده بودند که در آخر بحث های غیر تخصصی و غیر علمی این دوستان چیزی جز آبرو ریزی آنها درپی نداشت . این دوستان به جای همکاری با اشخاصی همچون نماینده ، فرماندار و سایر مسئولین در شهرستان ورزقان چند سال مانده به اتمام مدت خدمت دولت و نماینده و هر مسئولی در وبلاگ های خود برای چنین پست هایی گزینه پیشنهاد می دادند و با معرفی برخی در وبلاگ خود چنان دچار توهم شده بودند که با چنین کارهایی فکر می کردندمسئولین را تحت فشار قرار داده اند و . . .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 11:16  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 قرائت گزارش تحقیق و تفحص ازمس درصحن علنی مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از مس تا پایان سال در صحن علنی قرائت می‌شود

عضو هیئت رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس ازنهایی شدن گزارش تحقیق و تفحص تا پایان سال جاری خبر داد. الهویردی دهقانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه  گزارش نهایی تحقیق و تفحص از صنعت مس در آینده نزدیک تکمیل و گزارش آن به کمیسیون صنایع و معادن ارائه خواهد شد، گفت: گزارش  تحقیق و تفحص تا پایان سال جاری  به هیات رئیسه مجلس برای قرائت در صحن علنی  ارائه خواهد شد.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامیبررسی موارد، مشکلات و تخلفات احتمالی مالی، سهل انگاری های احتمالی در بحث اکتشاف، تخلفات احتمالی در حوزه پژوهشی معادن و طولانی شدن طرح های در دست اجرا ، مشکلات مدیریتی و هم ریخت و پاش های مالی را از جمله محورهای این تحقیق و تفحص عنوان کرد./

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام مهر 1393ساعت 14:58  توسط عقیل ستارلو  | 

 

جشنواره اسب سواری جام ستارخان ورزقان ناتمام ماند

 

ورزقان نیوز۱ : جشنواره اسب سواری جام ستارخان ورزقان به دلیل شرایط نامسائد جوی و نظر هئیت فنی سوارکاری ناتمام ماند ، دیروز از ساعت ۹صبح الی ۱۲شاهد حضور پرشور مردم در روستای کرویق جهت مشاهده جام ستارخان ورزقان بودیم که باراش باران و شرایط نامسائد جوی اجازه برگزاری این مسابقه را نداد .

 ازتلاشهای نماینده مردمی شهرستان ورزقان ،فرماندار محترم ورزقان ،اداره ورزش و جوانان استان، باشگاه فرهنگی ورزشی مس سونگون ، هیئت سوارکاری استان و شهرستان ورزقان تقدیر و تشکر نموده ، امید برآن است چنین جشنواره هایی در عرصه های مختلف برگزار و شاهد رونق و پیشرفت شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا درعرصه های مختلف باشیم .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مهر 1393ساعت 10:27  توسط عقیل ستارلو  | 

 

«کامیون» ماشین عروس «برادران باجناق» در ورزقان 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از ورزقان، دو برادر به نام‌های منصور و نادر قاسم‌پور 27 و 28 ساله با دو خواهر 17 و 19 ساله در روستای «فرخران» ورزقان با تزئین کمپرسی اسکانیا قدم به آغاز زندگانی تازه گذاشتند.

این دو برادر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ورزقان گفتند:ما دو برادر از دوران کودکی با هم درس می‌خواندیم و با هم کار می‌کردیم و به همدیگر علاقه وافری داریم، به همین خاطر تصمیم گرفتیم هیچ وقت از همدیگر جدا نشویم سال گذشته در یک تصمیم اقدام به ازدواج با دو خواهر کردیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم مهر 1393ساعت 18:17  توسط عقیل ستارلو  | 

 

کارناوال تبلیغاتی حامیان ماللا خلیلی ینگجه

عقیل ستارلو اندریان : شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا امروزه روزهای آرام و سردی را سپری می کند پاییز ۹۳ با بادوزان و ریزش برگها چهره ای خاص به طبیعت کوهستانی و جنگلی این شهرستان داده است ، اما آنچه جالب توجه است در وبلاگهای منطقه نیز شاهد جوی آرام و سرد هستیم .

در این سردی طبیعت و تب و تاب وبلاگ های منطقه ،شاهد عرض اندام عده ای برای کاندیداتوری در انتخابات سال ۱۳۹۴ هستیم که برخی وبلاگ ها کارناوال تبلیغاتی زودهنگام برای بعضی از این اشخاص به راه انداخته اند که تبلیغات زودهنگام ماللا خلیلی بیشتر از همه مشهود است. اما آنچه ذهن هر بیننده ای را به خود مشغول می کند این است که :

 ۱ -  آیا این وبلاگها و خود ماللا خلیلی ینگجه شناخت کافی از آرایش جریانات سیاسی منطقه دارند ؟

 ۲ - حاج آقای به اصطلاح خوش مشرب ماللا خلیلی که برخی وبلاگها با چنین اصطلاحاتی به طبل تبلیغاتی می نوازند با کدامین دلایل رهبری مخالفان جناح حاضر مجلس را به دست گرفته است ؟

 ۳ - ماللا خلیلی که زمانی سردسته طرفداران حاج آقای به اصطلاح الیاسی حاجی بزرگ برخی ها ومدتی بعد ، از فعالان انتخاباتی مهندس علیزاده بود تا چه اندازه به حمایت دوستان خود که به تاریخ پیوسته اند امیدواراست ؟

 ۴ - باتوجه به شکاف عمیق بین دو جناح الیاسی و علیزاده ، آیا امکان طرفداری هر دو طرف از حاج آقای خوش مشرب وجود دارد ؟

 ۵ - برخی دوستان که طبل انتخاباتی برای ماللا خلیلی ینگجه رامی کوبنددرصورت پابه میدان گذاشتن رقبای دیرینه انتخاباتی آقای دهقانی ، آقایان مهندس علیزاده ، الیاسی و عباسی آستمال چه راهکاری برای مولای خودشان خواهند داشت ؟ .

۶ - . . .

سوالات فوق و چندین سوال دیگر وجود دارد که برخی از وبلاگ های نادی تبلیغاتی مالاخلیلی برای حمایت از وی پیش روی دارند گرچه تا انتخابات سال آینده زمان زیادی باقی مانده است .  

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم مهر 1393ساعت 18:34  توسط عقیل ستارلو  | 

 
کل من عليها فان و يبقي وجه ربك ذو الجلال و الاكرام   

ورزقان نیوز۱ : جناب آقای حاجی بختیار بخشی و حجت الاسلام والمسلمین حاجی اصغر بخشی ینگجه

مشیت الهی بـر ایـن تعلق گرفـته کـه بهار فرحناک زندگی را خـزانـی ماتمزده بـه انتظار بنشیند و این ، بارزترین تفسیر فلسفـه آفـرینش درفـراخـنای بـی کران هـستی و یـگانه رازجـاودانگی اوسـت درگذشت برادر و عموی گرامیتان حجت الاسلام والمسلمین حاج ذولفعلی بخشی ینگجه  را به شما و خانواده های محترمتان تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت ، برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم مهر 1393ساعت 18:9  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نامه آبراهام لینکلن به آموزگار پسرش    

 http://crm.armitis.com/PortalData/Subsystems/Article/ArticleImages/abraham-lincoln-letter.jpg

به پسرم درس بدهید. او باید بداند که همه مردم عادل و همه آنها صادق نیستند، اما به پسرم بیاموزید که به ازای هر شیاد، انسان صدیقی هم وجود دارد. به او بگویید، به ازای هر سیاستمدار خودخواه، رهبر جوانمردی هم یافت می شود. به او بیاموزید، که در ازای هر دشمن، دوستی هم هست. می دانم که وقت می گیرد، اما به او بیاموزید اگر با کار و زحمت خویش، یک دلار کاسبی کند بهتر از آن است که جایی روی زمین پنج دلار بیابد. به او بیاموزید که از باختن پند بگیرد و از پیروز شدن لذت ببرد. او را از غبطه خوردن بر حذر دارید. به او نقش و تاثیر مهم خندیدن را یادآور شوید.

اگر می توانید، به او نقش موثر کتاب در زندگی را آموزش دهید. به او بگویید تعمق کند، به پرندگان در حال پرواز در دل آسمان دقیق شود. به گلهای درون باغچه و به زنبورها که در هوا پرواز می کنند، دقیق شود. به پسرم بیاموزید که در مدرسه بهتر این است که مردود شود اما با تقلب به قبولی نرسد. به پسرم یاد بدهید با ملایم ها، ملایم و با گردن کشان، گردن کش باشد. به او بگویید به عقایدش ایمان داشته باشد حتی اگر همه برخلاف او حرف بزنند.

به پسرم یاد بدهید که همه حرف ها را بشنود و سخنی را که به نظرش درست می رسد انتخاب کند. ارزش های زندگی را به پسرم آموزش دهید. اگر می توانید به پسرم یاد بدهید که در اوج اندوه تبسم کند. به او بیاموزید که از اشک ریختن خجالت نکشد. به او بیاموزید که می تواند برای فکر و شعورش مبلغی تعیین کند، اما قیمت گذاری برای دل بی معناست. به او بگویید که تسلیم هیاهو نشود و اگر خود را بر حق می داند پای سخنش بایستد و با تمام قوا بجنگد.

در کار تدریس به پسرم ملایمت به خرج دهید، اما از او یک نازپرورده نسازید. بگذارید که او شجاع باشد، به او بیاموزید که به مردم اعتقاد داشته باشد. توقع زیادی است اما ببینید که چه می توانید بکنید، پسرم کودک کم سال بسیار خوبی است.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم مهر 1393ساعت 10:17  توسط عقیل ستارلو  | 

 

برگزاري سومين جلسه شوراي اداري بخش خاروانا

سومين جلسه شوراي اداري بخش خاروانا با حضور جناب آقاي وفادار فرماندار محترم شهرستان، ساعت 10 صبح روز يكشنبه مورخ 06/07/93 در محل سالن جلسه بخشداري با دستور جلسه توديع و معارفه بخشدار برگزار مي شود.

لازم به ذكر است بخشدار جديد آقاي عبدالهي كارمند رسمي استانداري بوده و از كارشناسان زبده و  متعهد مي باشند. روابط عمومي بخشداري قدوم اين برادر بزرگوار را به بخش، گرامي داشته و موفقيت و سرافرازي ايشان در خدمت به مردم فهيم بخش خاروانا را از خداوند منان مسئلت دارد. منبع : خاروانا نیوز 

مدیر وبلاگ ورزقان نیوز ۱ نیز انتخاب جناب آقای عبدالهی را به سمت بخشداری منطقه خاروانا تبریک عرض نموده و از زحمات جناب آقای امن زاده بخشدارسابق تقدیر وتشکر می نماید .

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم مهر 1393ساعت 10:12  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نبود شورای اسلامی مشکل و چالش اساسی

 مرکز دهستان جوشین

شوراها محور اساسی رشد و توسعه روستاها و شهرها محسوب می شوند با انتخاب اعضای شوراها ، قسمتی از امورات روستاها و شهرها به خود شهروندان یا همان شوراهایی که منتخب مردم هستند واگذار می شودبه عبارتی شوراها نماد مردم سالاری دینی در کشور جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و به خاطر اینکه توسط خود مردم انتخاب می شوند از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردارند .

 روستای جوشین با ۱۳۰ خانوار که مرکز دهستان جوشین را تشکیل می دهد با معضلی به نام نبود شوراهای اسلامی و دهیاری مواجه است. دولت برنامه های خود را از طریق شوراهای منتخب مردم در روستاها اجرا می کندواین روستا به دلیل اینکه فاقد شوراهای اسلامی و دهیاری است سیرنزولی رشد و توسعه روستائی را سپری می کند وبه عبارتی نبود اعضای شوراهای اسلامی مشکل و چالش اساسی مرکز دهستان جوشین محسوب می شود .

در بخش خارواناروستاهای بزرگی همچون آستمال ، ینگجه ، نگارستان ، جوشین ، کبود گنبد و ... فاقدشوراهای اسلامی می باشند .

 منبع : جوشین نیوز

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم مهر 1393ساعت 9:15  توسط عقیل ستارلو  | 

 

تخصیص 120میلیاردریال برای آسفالت جاده ورزقان – خاروانا

علی وفادار روز شنبه در جلسه شورای اداری این شهرستان افزود: در مسیر این جاده 60 کیلومتری 70 روستا قرار گرفته که بزودی با آسفالت ریزی آن ساکنان منطقه از راه ارتباطی مناسب برخوردار خواهند شد.

وی با اعلام اینکه 80 درصد جاده های روستایی شهرستان از آسفالت برخوردار هستند، گفت: حدود 20درصد روستاهای جنگل نشین، صعب العبور و کوهستانی از جاده دسترسی مطلوب برخوردارنیستند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه یکی از ابزارهای توسعه را داشتن جاده ارتباطی مطلوب اعلام کرد و گفت: مسوولان شهرستان باید در اجرا و احداث بزرگراه تبریز – ورزقان نهایت همکاری و تعامل را داشته باشند.
الله وردی دهقانی افزود: هرگونه حاشیه پردازی در احداث این بزرگراه باعث کندی روند اجرایی آن خواهد شد.

عملیات اجرایی بزرگراه خواجه - ورزقان به طول 40 کیلومتر با سه هزار میلیارد ریال اعتبار با سرمایه گزاری شرکت ملی صنایع مس ایران از سال جاری شروع شده است.

+ نوشته شده در  شنبه پنجم مهر 1393ساعت 23:13  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 نشست فعالان عرصه فرهنگ وهنربانماینده وفرماندارورزقان

ورزقان نیوز۱ : روز دوشنبه از ساعت  ۹صبح الی ۱۳ ظهر در محل فرمانداری ورزقان نشستی با حضور منتخبین عرصه فرهنگ و هنربا فرماندار تدبیر و امید و نماینده این شهرستان با هماهنگی اداراه فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانداری ورزقان برگزار گردید . شرکت کنندگان در این مراسم در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری و اجتماعی به تحلیل و نقد و بررسی پرداختند . منتخبینی از فعالان مطبوعاتی ، وبلاگ نویسان ، کارشناسان اجتماعی و حقوقی ، محققین ، هنرمندان موسیقی ، فعالان عرصه های مختلف (قرآن ، کتاب ، مذهب ) حضور داشتند . 

این مراسم با سخنرانی جناب آقای دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار دولت تدبیر وامید جناب آقای وفادار خاتمه یافت . نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در جهت شکوفائی و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرستان ورزقان تاکید کرد که تمام تلاش های خود را به کار خواهد گرفت ، وفادار فرماندار ورزقان از تشکیل کمیته های مختلف از جمله کمیته فرهنگی و هنری در مرکز فرمانداری ورزقان در آینده ای نه چندان دور خبر داد . 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393ساعت 11:20  توسط عقیل ستارلو  | 

 

پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد

رشته معدن در دانشگاه آزاد ورزقان

تبریز - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد ورزقان گفت: برای اولین بار در آذربایجان شرقی از اول سال تحصیلی امسال این دانشگاه دانشجوی ارشد مهندسی معدنی استخراج پذیرش می کند.

امیر محمودی روز یکشنبه در جلسه هماهنگی شروع سال تحصیلی جدید در ورزقان افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورزقان یکهزار و 500 دانشجو در بیش از 31 رشته تحصیلی کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی مشغول به تحصیل هستند.وی اظهار کرد: به جهت وجود معادن غنی مختلف از جمله مس و طلا در این شهرستان در تلاش هستیم هشت رشته کارشناسی ارشد که بیشتر آن در حوزه معدن و استخراج است در این واحد دایر شود .
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید به وجود پتانسیل های غنی معدنی و گردشگری دراین شهرستان، گفت: مراکز علمی و دانشگاهی می تواند در توسعه این شهرستان نقش مهمی داشته باشد و باید این امر مورد توجه دانشگاهیان و دانشجویان قرار گیرد.اللهوردی دهقانی افزود: در تلاش هستیم جهت توسعه پایدار اقتصادی و جذب سرمایه گذار و سهولت درایجاد صنایع جانبی صنعت و معدن شهرستان ورزقان را به منطقه آزاد ارس وصل کنیم که این امر در رشد و توسعه همه جانبه منطقه سهم مهم و قابل توجهی خواهد داشت .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم شهریور 1393ساعت 20:48  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نگاهی به روستای ایری علیا از بخش خاروانا

ورزقان نیوز۱ : روستای ایری علیا در منطقه خاروانا، فاصله ۷۵کیلومتری شهرورزقان و ۶۲ کیلومتری شهر تبریز واقع شده است ، این روستا دارای ۶۲۰ نفر جمعیت دائمی، ۱۲۰۰نفر جمعیت فصلی و دائمی بوده و دارای ۱۸۰ خانوار ثابت ، ۲۸۰ خانوار ثابت و فصلی می باشد . این روستادارای ۳ مسجد و یک مدرسه می باشد، مردمان خونگرم ومیهمان نواز این روستا بیشتر از طریق کشاورزی سنتی و دامداری و زنبورداری روزگار خود را می گذرانند .

کاروانسرای شاه عباسی ایری علیا و باللی قیه

روستای ایری علیا به دلیل نزدیکی به مرکز استان و دارا بودن باغات و ییلاقهای سرسبز همه ساله پذیرای میهمانان مختلفی از اقصی نقاط می باشد از مکانهای توریستی و تاریخی و دیدنی این روستا کاروانسرای شاه عباسی ، حمام قدیم این روستا ، ماغار آغداش ، ییلاق چوخور یورد با چشمه های سرد و طبیعت زیبا ، قره بولاغ و طبیعت کوه سنگی سر به فلک کشیده باللی قیه (تصویر بالا ) می توان اشاره کرد . جاده دسترسی بین تبریز - ایوند و ایری علیا آسفالت شده و راه دسترسی این روستا به جاده ارزیل - خاروانا و مرکز شهرستان خاکی و نیمه کاره است که با عملیاتی شدن آن می توان شاهد کاهش مشکلات ساکنان این روستا بود . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم شهریور 1393ساعت 12:45  توسط عقیل ستارلو  | 

 

رکود اقتصادی و دولت یازدهم

عقیل ستارلو اندریان :سیستم اقتصادی جامعه ما امروزه جوی آرام را سپری می کند و این امر بیشتر به رکود اقتصادی شبیه است و دولت یازدهم وظیفه سنگین مهار تورم و جلوگیری از رکود اقتصادی را برعهده دارد ، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری از کاهش تورم از ۴۴ درصددر زمان تحویل دولت به ۳۲ درصد تا مردادماه امسال خبرداده است و این درحالی است که دولت برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی و برون رفت از وضعیت موجود اقتصادی باید تورم را مهار و جلوی رکود اقتصادی را بگیرد .

درشهرستان ورزقان نیز شاهد جوی آرام و بیشتر رکودی در اقتصاد این منطقه هستیم ، با توجه به محرومیت موجود منطقه و در بن بست قرار گرفتن این شهرستان فعالیت های اقتصادی نزدیک به صفر است . برای مثال وام های احداث مسکن روستائی در سال های گذشته بیش از ۵۰۰ فقره در سال بوده که امسال کمتر از ۵۰ باب در مرحله تشکیل پرونده به دلیل ضعف بنیه مالی و عدم تامین به موقع تسهیلات از طرف دولت کاهش یافته است .

به نظر می رسد دولت یازدهم مهار تورم و جلوگیری از رکود اقتصادی را برای سال ۹۳ در دستور کار خود قرار داده است اما باید توجه داشت که صرف تاکید بر مهار تورم و عدم توجه به ایجاد و توسعه زیرساخت های اشتغال و تولید باعث رکود اقتصادی می شود و دولت باید همزمان با کنترل تورم وجلوگیری از رکود اقتصادی مساله ایجاد اشتغال و تولید را در دستور کار خود قرار دهد .

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 17:25  توسط عقیل ستارلو  | 

 
تحولی بزرگ در صنایع و معادن کشور باالحاق
 
شهرستان ورزقان به منطقه آزادارس

 
تبریز – خبرگزاری مهر: نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت: الحاق شهرستان ورزقان به منطقه آزاد ارس تحول بزرگی در صنایع و معادن کشور ایجاد می کند.به گزارش خبرنگار مهر، اللهوردی دهقانی عصر دوشنبه در نشست مشترک کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با معاون سرمایه‌ گذاری‌ شورای عالی مناطق آزاد کشور و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در جلفا با تاکید بر اینکه شهرستان ورزقان پتانسیل ها و ظرفیت های عظیم معدنی و اقتصادی دارد، افزود: بهره مندی از مزیت های دوطرفه در الحاق ورزقان به منطقه آزاد تجاری ارس می تواند نتایج مثبتی داشته باشد.وی خواستار الحاق ورزقان به منطقه آزاد ارس شد و ادامه داد: با توجه به وجود معدن مس سونگون در ورزقان، الحاق ورزقان به منطقه آزاد ارس تحول بزرگی در صنایع و معادن کشور ایجاد کرده و مزیت های اقتصادی دوسویه ارس و ورزقان افزایش می یابد.

همچنین در این نشست محمدعلی مددی، عضو کمسیون اقتصادی مجلس و عضو شورای رقابت نیز در اظهارات کوتاهی خواستار تردد خودروهای پلاک ارس در سطح استان آذربایجان شرقی شد و گفت: با توجه به افزایش حضور سرمایه گذاران بومی استان در منطقه آزاد ارس، صدور مجوز تردد خودروهای پلاک ارس در سطح این استان امری ضروری در توسعه سرمایه گذاری است.همچنین اعضای کمسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بازدید از کارخانه های فعال و در حال تکمیل در سایت های صنعتی این منطقه و پروژه های عمرانی، تجاری و گردشگری از نزدیک در جریان فعالیت های گسترده اقتصادی منطقه آزاد ارس قرار گرفتند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم شهریور 1393ساعت 12:54  توسط عقیل ستارلو  | 

 

                فراهم سازی شرایط ریزش قبرستان سونگون

اخیراً شواهد حکایت از فعالیت ماشین آلات سنگین و ایجاد ترانشه در پائین دست قبرستان سونگون دارد. چنین فعالیت هایی بنظر می رسد در جهت تخریب قبرستان و قراردادن آن در معرض ریزش صورت می گیرد

شایان ذکر است که اهالی روستای سونگون بارها به طرق مختلف (که تصویر مستندات موجود در صورت نیاز درج خواهد شد) با شکایت به مراجع ذیربط - تسلیم اظهارنامه به مجتمع مس سونگون  - تسلیم اعتراض کتبی به مجتمع - پناه بردن به سازمان متولی ( اداره اوقاف) و درخواست رسیدگی  - مطلع کردن نماینده محترم شهرستان از موضوع و تشکیل جلسه با ایشان و تقاضای پیگیری موضوع - استفتاء از مقام معظم رهبری (دامه برکاته) و ... اعتراض خود را به همه مسئولین رسانده اند و کمتر کسی از وضعیت قبرستان سونگون غیر مطلع می باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم شهریور 1393ساعت 15:56  توسط عقیل ستارلو  | 

 

بی توجهی به حق وحقوق مالکین در پروژه

انتقال آب سد حاجیلار به معدن  مس سونگون

اختصاصی جوشین نیوز : عملیات اجرائی پروژه انتقال آب سدحاجیلار از سال ۱۳۹۰ شروع شده و در حال حاضر مرحله لوله گذاری این پروژه انجام می شود باتوجه به این که شرکت ملی صنایع مس ایران و معدن مس سونگون مجری این پروژه است تابحال نسبت به پرداخت حق و حقوق مالکین روستاهایی همچون جوشین ، قره قیه و علیار و . . . بی توجه بوده و بدون توجه به اعتراضات مردمی نسبت به تخریب و انجام عملیات خاکبرداری و خاکریزی و ابنیه فنی در مسیرهایی که از زمین های مردم عبور می کند اقدام نموده است در مواردی هم که مبالغی به مالکین پرداخت شده خیلی ناچیز بوده و حتی قیمت هرمتر مربع زمین چند صدتومان بوده است . باتوجه به اینکه شرکت ملی مس ایران یک شرکت محسوب می شود و دارای سهام وسرمایه گذاران بوده و قسمتی از این شرکت متعلق به بخش خصوصی می باشد ، چنین اقداماتی از جمله تملک یک جانبه مزارع روستائیان قبل از ارزیابی و نظریه کارشناسی مراجع قضائی غیر قانونی محسوب می شود و شرکت ملی صنایع مس ایران باید دراسرع وقت نسبت به احقاق حق وحقوق مردم و مالکین این منطقه اقدام نماید  .

جوشین نیوز

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم شهریور 1393ساعت 15:27  توسط عقیل ستارلو  | 

مطالب قدیمی‌تر