ورزقان نیوز1

اخبار ورزقان (اجتماعي - اقتصادي - فرهنگي - سياسي - ادبيات . . .)

 

 تغییر مدیریتی میراث فرهنگی ورزقان و هریس

ورزقان نیوز1 :میراث فرهنگی رد پای انسان در طول تاریخ است که حامل پیامی انسانی است.علامه طباطبایی رحمه الله صاحب تفسیر المیزان می گوید: «امر به گردش در زمین و دیدن آثار پیشینیان، از ملت های گذشته و پادشاهان و فراعنه گردنکش، به جهت عبرتی است که در دیدن آثار آنان وجود دارد. چه آن که می بینیم آنان از بین رفته اند، بدون آن که قصرهای بلندشان و یا گنج های ذخیره شده شان فایده ای برای آنان داشته باشد و صرفا خداوند آن ها را حوادث پند دهنده ای برای آیندگان قرار داده است، تا مردم غافل با بهره برداری از آن ها پند گرفته و بیدار شوند.

ضرورت مدیریت میراث فرهنگی بر همگان کاملا روشن و واضح است ، اصغر دشتبان رئیس میراث فرهنگی شهرستان ورزقان که هم اکنون ریاست میراث فرهنگی هریس را عهده دار شده است . تلاشهای چشمگیری در جهت توسعه صنعت توریسم و شناساندن آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان ورزقان انجام داده است ، برگزاری جشنواره های مختلف صنایع دستی و آثارباستانی در کتابخانه مرکزی ورزقان ، جشن نوروزی در خانه امیر ارشد ورزقان ، چاپ انواع بروشورها وتراکت های تبلیغاتی در زمینه آثار تاریخی و باستانی و صنایع دستی  ، شرکت در جشنواره های مختلف کشوری ازجمله اصفهان ،تهران،تبریز و ایجاد چندین نمایشگاه عکس و... ازجمله فعالیت های ایشان به عنوان مسئول میراث فرهنگی ورزقان می باشد .

تکمیل کمپ های گردشگری ارزیل ، سد زر آباد ورزقان وحماملو ،بازسازی امامزادگان سیفار و کرویق ، وام خود اشتغالی به بیش از یکصدنفر در حوزه صنایع دستی، ترویج و آموزش صنایع دستی یکصد نفر، احداث مجتمعات بین راهی آقابابا فرامرزی و داخل شهر خاروانا،مرمت خانه امیر ارشد ورزقان و مسجدتاریخی و جامع خاروانا و تلاش در جهت جذب سرمایه گذاردر زمینه صنعت توریسم برای شهرستان ورزقان از جمله فعالیت ها واقدامات وی در سمت ریاست میراث فرهنگی ورزقان طی چند سال گذشته بود .

قبل از مدیریت دشتبان، میراث فرهنگی و صنایع دستی ورزقان  هیچ گونه تاثیر و نقش آفرینی در شهرستان ومنطقه نداشت باتلاشهای وی میراث فرهنگی و صنایع دستی ورزقان به یکی از تاثیر گذارترین ادارات و سازمانها تبدیل شده بود .

با مطالعه عملکرد ایشان به عنوان مسئول میراث فرهنگی ورزقان و تلاشهای شبانه روزی دشتبان که مردم مداری و اخلاق حسنه از خصوصیات بارز وی بود می توان ازایشان در میراث فرهنگی ورزقان به عنوان سردار سازندگی یاد کرد .

چندی پیش اصغر دشتبان به عنوان رئیس میراث فرهنگی شهرستان هریس منصوب و آقای ناصر وارسته به سمت ریاست میراث فرهنگی ورزقان معرفی شده است . وارسته بیش از این سمت ریاست میراث فرهنگی هریس را برعهده داشته است . برای هریک از این عزیزان به خصوص آقای وارسته ریاست میراث فرهنگی ورزقان آرزوی توفیق روز افزون داریم .

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم شهریور ۱۳۹۴ساعت 15:16  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 مصاحبه خواندنی اهر وصال با آزاده جنگی

Azimzade

به گزارش اهروصال، بهروز رحمانی: در صحنه ی زندگی تک تک ما انسان ها، افرادی هستند که به هر کدام از آنها به نوعی مدیون و وامدار هستیم پدر، مادر، فرزند ،دوست و همسایه و…آنان را که می شناسیم سعی میکنیم به هر طریق ممکن از زیر دین شان به در آییم . اما وظیفه مان در قبال آنانی که برایمان ناشناس و گم نامند و تمام مستی و هستی و وجودمان مدیون و وامدار ایثارگری و از خودگذشتگی شان است چیست ؟کسانی که بی هیچ ادعایی مردانه و شجاعانه پای در میدان عمل نهادند و سالهای طلایی عمر خود را در میدان نبرد و اردوگاههای اسارت دشمن سپری کردند و اینک با تنی رنجور و خسته از زخم روزگار ایام عمر را سپری میکنند . بیراهه نروم وسخن را به درازا نکشانم.در آستانه ی روز آزادی اسرای جنگ یعنی ۲۶ مرداد به دیدار آزاده یاسین عظیم زاده میروم.قول مصاحبه با ایشان را بعد از مدتها کش و قوس گرفتم.تواضع ،کمرویی، خاکی بودن وفروتنی ایشان دست به دست هم داده و سدی شده بودند در راه انجام مصاحبه.عقیده داشت چون برای حفظ وطن با اعتقادی راسخ به خداوند و حقانیت جبهه ایران سلاح در دست گرفته پس هیچ کس وامدار و مدیونش نیست و اجر و پاداشش را فقط از خدای خود میخواهد اما من خواستم با معرفی ایشان به اهل خاندان خصوصا جوانان و نوجوانان به آنان یاد اوری کنم  عظیم زاده ۱۸سال بیشتر نداشت که …


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم شهریور ۱۳۹۴ساعت 11:1  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نبود امکانات براي صيانت از جنگلها و مراتع ارسباران

تبریز / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی
فرماندارشهرستان ورزقان از نبود امکانات حداقلی برای صیانت از جنگلها و مراتع ارسباران ابراز تاسف کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما علی وفادار امروز در جلسه مدیریت ستاد بحران این شهرستان با اشاره به اینکه حفاظت از بیش از 40 هزارجنگل و 144 هزار هکتار از بهترین مراتع در این شهرستان مستلزم وجود امکانات است ، یادآوری کرد:اگر امکانات بود در چند روز گذشته بیش از 100 هکتار از مراتع ورزقان در جریان آتش سوزی از بین نمی رفت.
فرماندار ورزقان افزود: بیش از 100 نفر دهیار در روستاهای شهرستان آموزش های لازم بحران را فراگرفته اند و برای آنها به عنوان مدیر بحران روستا ابلاغ صادر شده است.
وی گفت : این در حالی است که متاسفانه برای مواجهه با بحران هیچ گونه امکانات اولیه در اختیار آنان قرار ندارد.
فرماندار ورزقان همچنین گفت: برای صیانت از جنگل های ارسباران و حفظ محیط زیست باید شرکت گاز استان در گازدار کردن 20 روستای جنگل نشین در این شهرستان اقدام جدی بکند.
شهرستان وَرْزَقان در 78 کیلومتری شمال تبریز واقع شده ‌است و حدود 50 هزار نفر جمعیت دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 13:2  توسط عقیل ستارلو  | 

 

تفکردرآثارعلامه جعفری تنهاراه مقابله بااسلام‌های نوظهور

حجت‌الاسلام نظری، استاد حوزه و دانشگاه در اولین همایش روز فرهنگی شهرستان که به مناسبت سالروز تولد علامه جعفری برگزار شد تنها راه مقابله با اسلام‌های نوظهور را تفکر در آثار بزرگانی چون علامه جعفری دانست.

به گزارش آوای ورزقان، اولین همایش گرامیداشت روز شهرستان، در شهرستان ورزقان به مناسبت گرامیداشت سالروز تولد علامه جعفری به همت سپاه ناحیه ورزقان برگزار شد.

حجت‌الاسلام نظری در این همایش در خصوص برگزاری همایش روز شهرستان اظهار داشت: این اولین برنامه گرامیداشت علامه جعفری است که در شهرستان ورزقان برگزار می‌شود و انشا… در سال‌های آینده این همایش در سطح کشور مطرح خواهد شد به شرطی که در دانشگاه‌ها و مدارس آثار و اندیشه‌های علامه تفسیر گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 12:55  توسط عقیل ستارلو  | 

 

جلسه شورای اداری بخش خاروانا

اختصاصی خاروانا نیوز: جلسه شورای اداری بخش خاروانا با هماهنگی و دعوت بخشداری خاروانا و با حضور فرماندار شهرستان ورزقان، برخی مدیران شهرستانی و مسئولین بخش و شهر خاروانا در محل سالن اجتماعات بخشداری برگزار گردید.

عبدالهی بخشدار خاروانا، ضمن خیرمقدم گویی به میهمانان و اعضای جلسه، ولادت باسعادت حضرت معصومه (س) را تبریک گفته و از تمامی کسانی که به نوعی در اطفاء حریق مراتع آستمال خاروانا نقش داشتند تشکر نمودند. ایشان در ادامه فرا رسیدن هفته دولت را تبریک گفته و از ادارات و نهادهای بخش خواستند تا پروژه های قابل افتتاح و یا در شرف کلنگ زنی را به بخشداری یا فرمانداری جهت برنامه ریزی در هفته دولت سال جاری اطلاع رسانی نمایند. ایشان در قسمتی از سخنان خود به کلنگ زنی و شروع عملیات اجرایی گازرسانی به 18 روستای بخش خاروانا در هفته دولت 94 اشاره نمودند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۴ساعت 13:17  توسط عقیل ستارلو  | 

 

درتب و تاب تابستان ورزقان  و خاروانا (تصاویر)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۴ساعت 16:34  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 نبود امکانات برای اطفای حریق در جنگل های ارسباران

 

تبریز- ایرنا- فرماندارشهرستان ورزقان علی وفادار روز شنبه در جلسه پیشگیری و اطفاء حریق جنگل ها و مراتع شهرستان ورزقان گفت: مناسب بودن آب و هوا همراه با بارندگیهای امسال باعث رشد 2 برابری علوفه و گیاهان جنگلی شده است.
وی افزود: به دلیل نبود دسترسی، علوفه داخل جنگل خشک شده است و هر آن کوچکترین سهل انگاری می تواند آتش سوزی و فاجعه طبیعی جبران ناپذیری را بوجودآورد.
وی با تاکید بر اینکه چوپان ها و گردشگران مناطق جنگلی ارسباران باید از درست کردن آتش بوسیله هیزم جدا خوداری کنند، بیان کرد: 144 هزارهکتار مرتع و 45 هزار هکتارجنگل در حوزه شهرستان ورزقان وجود دارد که 1200 گونه گیاهی و 320 گونه نادر جانوری در آنجا زندگی می کنند و در صورت بروز آتش سوزی بدلیل نبود حتی ساده ترین امکانات در معرض خطر جدی قراردارند.
وفادار بابیان اینکه هیچ گونه امکانات اطفاء حریق جنگل و مرتع در این شهرستان وجود ندارد، مهمترین مشکلات مناطق جنگلی شهرستان را نبود جاده و مال رو بودن جاده دسترسی 15 روستای جنگل نشین، لزوم نصب دکل بی سیم و آنتن دهی حداقل تلفن همراه در موقع لزوم ، آموزش اهالی روستاها و گردشگران در صیانت از جنگلها بعنوان ثروت ملی، اطلاع رسانی همه گیر، تلفن اظطراری 1504منابع طبیعی و 1540 محیط زیست و ایجاد امکانات هوایی و زمینی برای بهره وری لازم در مواقع ضروری اعلام کرد و توجه مسوولین استانی را به این امر مهم یادآور شد.
جنگلهای ارسباران به لحاظ اهمیت و جایگاه مهم خود به عنوان زیستکره در سال 1356 شمسی در یونسکو ثبت شده و در حدود 180 هزار هکتار وسعت دارد که 45 هزار هکتار از آن در محدوده شهرستان ورزقان قرار گرفته است.
شهرستان ورزقان با 50 هزار نفر جمعیت در 75 کیلومتری شمال تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 19:7  توسط عقیل ستارلو  | 

 

30میلیون تن ذخیره قطعی معدن طلای اندریان   

 خبرگزاری فارس: ذخیره 
قطعی معدن طلای خاروانا 30 میلیون تن است

 قائم مقام صنعتی و امور معدنی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی از همکاری شرکت روسی و بخش خصوصی استان در حوزه معدن خبر داد و گفت: ذخیره قطعی معدن طلای خاروانا 30 میلیون تن طلا با عیار پنج درصد است. 

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، سیدمرتضی نیرومنداسکویی در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه با اعلام این خبر افزود: ذخیره قطعی این معدن 30 میلیون تن طلا با عیار پنج درصد است.

وی با اشاره به اینکه ماشین‌آلات مورد استفاده در این معدن تماماً ایرانی است، افزود: هزینه خرید ماشین‌آلات بالغ بر 5 میلیون دلار برآورد شده است.

نیرومنداسکویی با اشاره به رفت و آمد هیئت‌های اقتصادی از کشورهای مختلف به تبریز و آذربایجان‌شرقی، گفت: مدیریت اجرایی استان هیچ محدودیتی برای حمایت از سرمایه‌گذاری ندارد و برای رفع موانع و مشکلات در این زمینه آماده است.

وی با تاکید بر جایگاه بخش معدن در سند تدبیر و توسعه استان و وجود معادن غنی مس و طلا در استان اظهار کرد: از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در این زمینه حمایت می‌کنیم. 

نیرومند اسکویی ابراز امیدواری کرد با عملیاتی شدن این طرح تا یک سال آینده شاهد استخراج و تولید محصول از این معدن باشیم.

معاون امور معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: تا امروز 30 میلیون دلار در این معدن سرمایه‌گذاری شده است که در صورت بهره‌‌برداری از آن 400 شغل جدید ایجاد می‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 11:27  توسط عقیل ستارلو  | 

   

درگذشت رئیس ثبت اسناد و املاک شهرستان ورزقان  

 انالله و اناالیه راجعون «وهرازگاه درگذرزمان درگذربی صدای ثانیه های دنیای فانی،جرس کاروان ازرحیل مسافری خبرمی دهدکه درسکوتی، آغازی بی پایان رامی سراید»  

درگذشت ناگهاني رياست محترم اداره ثبت اسناد و املاك شهرستان ورزقان آقاي محمد حسن پور را به مردم فهیم شهرستان ورزقان و خانواده های معزا تسلیت عرض می نمائیم . 

 ایشان فردی متواضع بودند که ریاست ثبت اسناد و املاک ورزقان را برعهده داشتند . مدیر وبلاگ ورزقان نیوز1 نیز ضمن عرض تسلیت ، برای آن عزیز از دست رفته غفران الهی و به بازماندگان صبر جمیل آرزومند است . روحش شاد یادش زنده باد

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 19:58  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 طرح ضربتی مبارزه با آنفولانزای مرغی در بخش خاروانا

 

ورزقان نیوز1 : به دنبال مشاهده مواردی از ابتلای مرغان خانگی به آنفولانزای مرغی در بخش خاروانا ، طرح ضربتی مبارزه با آنفولانزای مرغی در این منطقه در دستور کار مسئولین قرارگرفت . پس از گزارش شبکه بهداشت و درمان و سایر ارگانهای مربوطه مبنی بر وجود این بیماری در یکی از روستاهای  منطقه خاروانا ، مسئولین مربوطه با جمع آوری و دفن طیور این روستا در محلی تعیین شده از سوی شبکه بهداشت به مقابله با این بیماری پرداختند .

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم تیر ۱۳۹۴ساعت 22:20  توسط عقیل ستارلو  | 

 

                                      در فضیلت ماه مبارک رمضان

       ماه رمضان 

«رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد.(1) چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند.  

پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛(2) ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.»

رمضان نام یکی از ماه های قمری و تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است و یکی از چهار ماهی است که خداوند متعال جنگ را در آن حرام کرده است.(مگر جنبه دفاع داشته باشد.) 

در این ماه کتاب های آسمانی قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.(3)

این ماه در روایات اسلامی ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم(ص) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می کند؛ پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است،(4) هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.»(5)

این ماه، در میان مسلمانان از احترام، اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار و ماه سلوک روحی آنان است و مؤمنان با مقدمه سازی و فراهم کردن زمینه های معنوی در ماه های رجب و شعبان هر سال خود را برای ورود به این ماه شریف و پربرکت آماده می کنند، و با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری و عبادت، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه داری و... روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم تیر ۱۳۹۴ساعت 22:16  توسط عقیل ستارلو  | 

 

                  مراسم غبارروبی  مزار شهدای شهر خاروانا

          

 اختصاصی خاروانا نیوز: به مناسبت هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران باوفای ایشان، مراسم غبارروبی و گل افشانی مزار شهدای 8 سال دفاع مقدس مرکز بخش خاروانا برگزار شد. در این مراسم که به دعوت ریاست دادگاه عمومی بخش خاروانا و با حضور خانواده معظم شهدا، مسئولین و کارکنان ادارات و نهادهای بخش، شورای اسلامی شهر و سایر اقشار مردم برگزار گردید، حجت الاسلام حسن زاده رئیس دادگاه خاروانا مطالبی را در خصوص وظایف امت در قبال شهدا و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی اظهار نمودند.

ایشان در قسمتی از سخنان خود، با تاکید بر اینکه نباید کاری کنیم که در آخرت شرمنده شهدا باشیم، وظایف ملت در قبال این عزیزان را سنگین توصیف کردند. ایشان در پایان قوه قضائیه را مظهر عدالت دانسته و اظهار نمودند دوستی و نزدیکی با اهالی و مسئولین نمی تواند مانعی بر سر راه اجرای عدالت و تصمیم گیری های عادلانه ایشان باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم تیر ۱۳۹۴ساعت 22:46  توسط عقیل ستارلو  | 

 

توازن نامتعادل سیاست بااقتصاد و فرهنگ و ... در ورزقان  

 

ورزقان نیوز1 : ورزقان درگذر زمان همواره با چالش های زیادی روبه رو بوده است که مطالعه دقیق آن در ریشه یابی محرومیت این منطقه تاثیر بسزایی دارد.ورزقان و منطقه خاروانا درطول تاریخ روزهای سختی را سپری کرده اندکه باتحلیل وبررسی آن بویژه از زبان مردان و زنان کهنسال این منطقه ،سختی و زجرهای فراوانی که در گذشته مردم این منطقه متحمل شده اندآشکار می شود ،از پیرمرد 80ساله مجرد روستای شخملو شنیدم که ازقطعی های زمان کودکی خود واینکه به خوردن خون لخته حیوانات سربریده قناعت می کرد و . .. سخن می گفت ، یا از پیرزنی 105ساله در اندریان چندسال گذشته چنین شنیدم که می گفت : زمان زمستان بود و هیچ چیزی برای خوردن پیدا نمی شد مردم در زمستان گرسنه ماندندو چون بهار آمد با خوردن داروهای گیاهی (علوفه )  روده آنها ترکید ازروزی می گفت که مادربزرگش 18 نفر در فصل بهار و دریک روز را غسل و کفن کرده بود . 

 ظلم و ستم و خان خانی اربابهایی که در اوزومدیل و قسمت هایی از دیزمار در گذشته افسار زندگی مردم برخی از روستاها را در دست داشته اند ، زمانی که روستاها بین اربابها تقسیم شده و خانها و اربابان درگذشته تا دلشان خواسته به طغیانگری و ظلم و ستم پرداخته اند . البته بوده اند اربابهایی همچون امیرارشد اوخارا، موسی خان اندریان ، ستارخان و شخصیت های دیگری که نمادی ازاقتدارو عزت مردم این منطقه بوده اند و . . . .  

باپیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم منحوس پهلوی مردم ایران زمین به جایگاه والای انسانی خود دست یافته و مردم ورزقان و خاروانا نیز از نعمت انقلاب اسلامی ایران و دموکراسی اسلامی بهره مند شدند . 

اما آن چه امروزه شهرستان ورزقان را باچالش روبه رو کرده است توازن نامتعادل سیاست با اقتصاد وفرهنگ و ادب و ... بوده است . به عبارتی مردم این شهرستان از لحاظ بینش سیاسی در رده های بالاترقرار دارند و درهرجا که محفلی پابرجاست بحث های سیاسی داغ داغ است اما هیچ کسی به فکر اقتصاد ، فرهنگ وادب و اجتماع نیست . توازن نامتعادل سیاست با عرصه های مختلف دیگر باعث تنگ نظری ها وبرخوردهای غیرمنطقی با طیف های مختلف در این شهرستان از گذشته تابحال شده است . به عبارتی گروهها و طیف های مختلف باتوجه به این که از لحاظ تراکم جمعیتی ورزقان و خاروانا باکمتر از 50000نفر جمعیت در حدپایینی قرار دارند با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در کنترل مسائل مختلف داشته اند و دارند که بزرگترین آفت توسعه نیافتگی ورزقان و خاروانا ناشی از همین مسئله توازن نامتعادل سیاست با اقتصاد و فرهنگ و ادب است . 

تفاهم با گروهها و طیف های مختلف جامعه در هر جایی علی الخصوص ورزقان و خاروانا از ضروریات است به جای حذف منتقدان و خارج کردن آنها از میدان رقابت سعی در بالاکشیدن خود و جامعه خود داشته باشیم هیچ ارزشی ندارد که سیاست را ابزاری در جهت سرکوب مخالفان قرار دهیم ، همدلی و هم زبانی تنها راه چاره بیرون رفتن از شرایط موجود در ورزقان و خاروانا می باشد .  

داشتن بینش سیاسی به هر مسئولی این امکان را می دهد که از افقی بالاتر نسبت به مدیریت مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و .... اقدام کند . مردم هم باید به تناسب دیدگاهی که درباره سیاست دارند نسبت به مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی اهمیت قائل شده و سعی در ارتقای جامعه خود داشته باشند .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:1  توسط عقیل ستارلو  | 

 

بهسازی و آسفالت ریزی جاده خاروانا - ورزقان ؟ 

اختصاصی خاروانا نیوز: چند روز دیگر سالگرد سفر دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید به منطقه خاروانا و قره داغ است. به این مناسبت مطالبی در خصوص جاده و یا همان بزرگراه ورزقان - خاروانا! خدمت مخاطبین بزرگوار ارائه می گردد!

همانطور که اطلاع دارید پارسال چند هفته پس از مسافرت وزیر راه و شهرسازی به خاروانا و استقبال کم نظیر اهالی و شورای شهر و سایر مسئولین از ایشان، خبر اختصاص 12 میلیارد تومان اعتبار جهت بهسازی و آسفالت روکش جاده مذکور از سوی مسئولین شهرستان اعلام شد. پس از اعلام اختصاص اعتبار، پروسه انجام مناقصه و امور اداری لازم شروع شد و تدوین قرارداد با دو پیمانکار منتخب تا اواخر تابستان 93 به طول انجامید

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:35  توسط عقیل ستارلو  | 

 

ضرورت تغییرنگرش نسبت به آموزش وپرورش  

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تغییر نگرش نسبت به آموزش و پرورش از خدماتی به زیربنایی و تحول ساز با تأمین منابع مورد نیاز برای ترمیم حقوق و مزایای فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور عدالت در پرداخت ها به کارکنان دولت را رعایت کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، الله وردی دهقانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ اردیبهشت ماه) در نطق میان دستور خود ضمن تبریک سالروز امام محمدتقی(ع) و روز شوراها و گرامیداشت روز خلیج فارس و روز کارگر گفت: ۱۳ رجب سالروز ولادت اسوه عدل و تقوا حضرت امیرالمؤمنین(ع) را به ویژه به شیعیان حضرت تبریک و تهنیت عرض کرده و روز پدر را نیز به همه پدران تبریک می گویم.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به گرامیداشت ۱۲ فروردین سالروز شهادت آیت الله مطهری و روز و هفته معلم، خطاب به رئیس جمهور، هیأت دولت و وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکلات آموزش و پرورش به ویژه مشکل حقوق و مزایای فرهنگیان کشور را جدی گرفته و آن را سیاسی و امنیتی نکرده و برای ترمیم حقوق و مزایای این عزیزان، اقدامات اساسی و جدی کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:34  توسط عقیل ستارلو  | 

 

مجوز احداث راه آهن بستان آباد ـ هریس ـ اهر اخذ شد  

 ایسنا: نماینده مردم شهرستان های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی، از اخذ مجوز برای احداث راه آهن بستان آباد ـ هریس ـ اهر خبر داد. عباس فلاحی در مراسم تجلیل از کارگران نمونه شهرستان اهر اظهار کرد: فقط یک مجوز مانده که در مرحله مطالعه است و امیدواریم با اخذ این مجوز نیز عملیات اجرایی این راه آهن که می تواند نقش بسزایی در رشد و توسعه شهرستان اهر داشته باشد شروع شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:21  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 عدم بیمه محصولات کشاورزی ورزقان بصورت کارشناسی  

 فرماندار ورزقان گفت: محصولات کشاورزی در شهرستان ورزقان به شکل کارشناسی بیمه نمی شوند.    

به گزارش خبرنگار مهر، علی وفادار در ستاد کشاورزی شهرستان عدم پرداخت به موقع،  پائين بودن مبلغ غرامت و نحوه پرداخت از معضلات بيمه در شهرستان  خوانده و تاکید کرده است که باید مسئولان بیمه در این خصوص اقداماتی را انجام دهند.

وی با اشاره به عدم حضور به موقع كارشناس و ارزياب در شهرستان گفت: این امر یکی از علل رکود بیمه در این شهرستان محسوب می شود و علاوه بر آن محصولات كشاورزي و دامي در اين شهرستان به شکل صحیحی مورد کار کارشناسی بیمه قرار نمی گیرند.

وفادار در خصوص رکود بیمه محصولات کشاورزی در این شهرستان گفت: متاسفانه در سال زراعي جاری نسبت به گذشته ۵۰ درصد ركود بيمه محصولات كشاورزي و دامي و باغي را شاهد بودیم.

فرماندار ورزقان ادامه داد: با وجود مشکلات زیاد در بیمه دام و محصولات کشاورزی، این شهرستان در زمینه بیمه زنبورداری دارای رتبه دوم در استان است که باید علاوه بر آن نسبت به بیمه محصولات کشاورزی نیز اقدامات خوبی انجام گیرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 20:7  توسط عقیل ستارلو  | 

 

       آغاز کشت عدس در ورزقان 

 

 کشت عدس در ورزقان ، قطب تولید این محصول در آذربایجان شرقی آغاز شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان گفت: امسال 13 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیرکشت عدس خواهد رفت . علیمحمدی افزود: 40  درصد عدس استان با تولید سالانه 11 هزار تن در شهرستان ورزقان تولید می شود . 

 وی گفت: پیش بینی می شود امسال در فصل برداشت با 20 درصد افزایش 13  هزار تن عدس مرغوب در این شهرستان تولید شود . مدیر جهاد کشاورزی ورزقان افزود : امسال هزار کیلو عدس بذر مادری اصلاح شده بصورت رایگان در میان کشاورزان توزیع شده است . عدس کاران شهرستان ورزقان رتبه نخست تولید عدس را در استان دارند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 14:18  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 وضعیت نامطلوب جاده ورزقان  – خاروانا  

 بخشدار بخش خاروانا گفت: منطقه خاروانا منطقه ای کوهستانی و گردشگری است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و همه ساله گردشگران زیادی رابه خود جلب می کند.

به گزارش آوای ورزقان، بخشدار بخش خاروانا، شهرستان ورزقان در جلسه شورای هماهنگی ترافیک این شهرستان باتشکر از شهردار خاروانا به خاطر برف روبی به موقع شهر در فصل زمستان و زیباسازی شهر در ایام نوروز گفت: منطقه خاروانا منطقه ای کوهستانی و گردشگری است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و همه ساله گردشگران زیادی رابه خود جلب می کند.

عبدالهی تصریح کرد: جاده ورزقان-خاروانا از وضع بسیارنامطلوبی برخورداراست و نیاز است هرچه سریعتر این جاده اصلاح، بهسازی و روکش آسفالت آن تکمیل شود. تا دیگرموجب رنجیدگی گردشگران ومردم عزیزمنطقه نشود و ازسوانح دلخراش جلوگیری به عمل آید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ساعت 11:27  توسط عقیل ستارلو  | 

                  

                شهر و روستاهای مجاور با مرزآباد در منطقه دیزمار 

         

 مرزآباد از نظر جغرافیایی با شهر خاروانا و روستاهای سندآخور ، گوراکش،گوراند، گل آخور،ارزیل و روستای دوگیجان از توابع شهرستان مرند مجاور است ولی از این میان با شهر خاروانا و روستاهای گوراکش،گوراند، سندآخور و همچنین روستای میلق، به واسطه فامیلی های سببی بوجود آمده ارتباط تنگاتنگی داشته است .برسم همسایگی بر خود وظیفه می دانم بطور مختصر به ارائه مطالبی در مورد هر یک از روستاهای فوق بپردازم.منبع: marzabad.blogfa.com

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 12:46  توسط عقیل ستارلو  | 

مطالب قدیمی‌تر