ورزقان نیوز1

اخبار ورزقان (اجتماعي - اقتصادي - فرهنگي - سياسي - ادبيات . . .)

 

توازن نامتعادل سیاست بااقتصاد و فرهنگ و ... در ورزقان  

 

ورزقان نیوز1 : ورزقان درگذر زمان همواره با چالش های زیادی روبه رو بوده است که مطالعه دقیق آن در ریشه یابی محرومیت این منطقه تاثیر بسزایی دارد.ورزقان و منطقه خاروانا درطول تاریخ روزهای سختی را سپری کرده اندکه باتحلیل وبررسی آن بویژه از زبان مردان و زنان کهنسال این منطقه ،سختی و زجرهای فراوانی که در گذشته مردم این منطقه متحمل شده اندآشکار می شود ،از پیرمرد 80ساله مجرد روستای شخملو شنیدم که ازقطعی های زمان کودکی خود واینکه به خوردن خون لخته حیوانات سربریده قناعت می کرد و . .. سخن می گفت ، یا از پیرزنی 105ساله در اندریان چندسال گذشته چنین شنیدم که می گفت : زمان زمستان بود و هیچ چیزی برای خوردن پیدا نمی شد مردم در زمستان گرسنه ماندندو چون بهار آمد با خوردن داروهای گیاهی (علوفه )  روده آنها ترکید ازروزی می گفت که مادربزرگش 18 نفر در فصل بهار و دریک روز را غسل و کفن کرده بود . 

 ظلم و ستم و خان خانی اربابهایی که در اوزومدیل و قسمت هایی از دیزمار در گذشته افسار زندگی مردم برخی از روستاها را در دست داشته اند ، زمانی که روستاها بین اربابها تقسیم شده و خانها و اربابان درگذشته تا دلشان خواسته به طغیانگری و ظلم و ستم پرداخته اند . البته بوده اند اربابهایی همچون امیرارشد اوخارا، موسی خان اندریان ، ستارخان و شخصیت های دیگری که نمادی ازاقتدارو عزت مردم این منطقه بوده اند و . . . .  

باپیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم منحوس پهلوی مردم ایران زمین به جایگاه والای انسانی خود دست یافته و مردم ورزقان و خاروانا نیز از نعمت انقلاب اسلامی ایران و دموکراسی اسلامی بهره مند شدند . 

اما آن چه امروزه شهرستان ورزقان را باچالش روبه رو کرده است توازن نامتعادل سیاست با اقتصاد وفرهنگ و ادب و ... بوده است . به عبارتی مردم این شهرستان از لحاظ بینش سیاسی در رده های بالاترقرار دارند و درهرجا که محفلی پابرجاست بحث های سیاسی داغ داغ است اما هیچ کسی به فکر اقتصاد ، فرهنگ وادب و اجتماع نیست . توازن نامتعادل سیاست با عرصه های مختلف دیگر باعث تنگ نظری ها وبرخوردهای غیرمنطقی با طیف های مختلف در این شهرستان از گذشته تابحال شده است . به عبارتی گروهها و طیف های مختلف باتوجه به این که از لحاظ تراکم جمعیتی ورزقان و خاروانا باکمتر از 50000نفر جمعیت در حدپایینی قرار دارند با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در کنترل مسائل مختلف داشته اند و دارند که بزرگترین آفت توسعه نیافتگی ورزقان و خاروانا ناشی از همین مسئله توازن نامتعادل سیاست با اقتصاد و فرهنگ و ادب است . 

تفاهم با گروهها و طیف های مختلف جامعه در هر جایی علی الخصوص ورزقان و خاروانا از ضروریات است به جای حذف منتقدان و خارج کردن آنها از میدان رقابت سعی در بالاکشیدن خود و جامعه خود داشته باشیم هیچ ارزشی ندارد که سیاست را ابزاری در جهت سرکوب مخالفان قرار دهیم ، همدلی و هم زبانی تنها راه چاره بیرون رفتن از شرایط موجود در ورزقان و خاروانا می باشد .  

داشتن بینش سیاسی به هر مسئولی این امکان را می دهد که از افقی بالاتر نسبت به مدیریت مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و .... اقدام کند . مردم هم باید به تناسب دیدگاهی که درباره سیاست دارند نسبت به مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی اهمیت قائل شده و سعی در ارتقای جامعه خود داشته باشند .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:1  توسط عقیل ستارلو  | 

 

بهسازی و آسفالت ریزی جاده خاروانا - ورزقان ؟ 

اختصاصی خاروانا نیوز: چند روز دیگر سالگرد سفر دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید به منطقه خاروانا و قره داغ است. به این مناسبت مطالبی در خصوص جاده و یا همان بزرگراه ورزقان - خاروانا! خدمت مخاطبین بزرگوار ارائه می گردد!

همانطور که اطلاع دارید پارسال چند هفته پس از مسافرت وزیر راه و شهرسازی به خاروانا و استقبال کم نظیر اهالی و شورای شهر و سایر مسئولین از ایشان، خبر اختصاص 12 میلیارد تومان اعتبار جهت بهسازی و آسفالت روکش جاده مذکور از سوی مسئولین شهرستان اعلام شد. پس از اعلام اختصاص اعتبار، پروسه انجام مناقصه و امور اداری لازم شروع شد و تدوین قرارداد با دو پیمانکار منتخب تا اواخر تابستان 93 به طول انجامید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:35  توسط عقیل ستارلو  | 

 

ضرورت تغییرنگرش نسبت به آموزش وپرورش  

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تغییر نگرش نسبت به آموزش و پرورش از خدماتی به زیربنایی و تحول ساز با تأمین منابع مورد نیاز برای ترمیم حقوق و مزایای فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور عدالت در پرداخت ها به کارکنان دولت را رعایت کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، الله وردی دهقانی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ اردیبهشت ماه) در نطق میان دستور خود ضمن تبریک سالروز امام محمدتقی(ع) و روز شوراها و گرامیداشت روز خلیج فارس و روز کارگر گفت: ۱۳ رجب سالروز ولادت اسوه عدل و تقوا حضرت امیرالمؤمنین(ع) را به ویژه به شیعیان حضرت تبریک و تهنیت عرض کرده و روز پدر را نیز به همه پدران تبریک می گویم.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به گرامیداشت ۱۲ فروردین سالروز شهادت آیت الله مطهری و روز و هفته معلم، خطاب به رئیس جمهور، هیأت دولت و وزیر آموزش و پرورش گفت: مشکلات آموزش و پرورش به ویژه مشکل حقوق و مزایای فرهنگیان کشور را جدی گرفته و آن را سیاسی و امنیتی نکرده و برای ترمیم حقوق و مزایای این عزیزان، اقدامات اساسی و جدی کنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:34  توسط عقیل ستارلو  | 

 

مجوز احداث راه آهن بستان آباد ـ هریس ـ اهر اخذ شد  

 ایسنا: نماینده مردم شهرستان های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی، از اخذ مجوز برای احداث راه آهن بستان آباد ـ هریس ـ اهر خبر داد. عباس فلاحی در مراسم تجلیل از کارگران نمونه شهرستان اهر اظهار کرد: فقط یک مجوز مانده که در مرحله مطالعه است و امیدواریم با اخذ این مجوز نیز عملیات اجرایی این راه آهن که می تواند نقش بسزایی در رشد و توسعه شهرستان اهر داشته باشد شروع شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 22:21  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 عدم بیمه محصولات کشاورزی ورزقان بصورت کارشناسی  

 فرماندار ورزقان گفت: محصولات کشاورزی در شهرستان ورزقان به شکل کارشناسی بیمه نمی شوند.    

به گزارش خبرنگار مهر، علی وفادار در ستاد کشاورزی شهرستان عدم پرداخت به موقع،  پائين بودن مبلغ غرامت و نحوه پرداخت از معضلات بيمه در شهرستان  خوانده و تاکید کرده است که باید مسئولان بیمه در این خصوص اقداماتی را انجام دهند.

وی با اشاره به عدم حضور به موقع كارشناس و ارزياب در شهرستان گفت: این امر یکی از علل رکود بیمه در این شهرستان محسوب می شود و علاوه بر آن محصولات كشاورزي و دامي در اين شهرستان به شکل صحیحی مورد کار کارشناسی بیمه قرار نمی گیرند.

وفادار در خصوص رکود بیمه محصولات کشاورزی در این شهرستان گفت: متاسفانه در سال زراعي جاری نسبت به گذشته ۵۰ درصد ركود بيمه محصولات كشاورزي و دامي و باغي را شاهد بودیم.

فرماندار ورزقان ادامه داد: با وجود مشکلات زیاد در بیمه دام و محصولات کشاورزی، این شهرستان در زمینه بیمه زنبورداری دارای رتبه دوم در استان است که باید علاوه بر آن نسبت به بیمه محصولات کشاورزی نیز اقدامات خوبی انجام گیرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 20:7  توسط عقیل ستارلو  | 

 

       آغاز کشت عدس در ورزقان 

 

 کشت عدس در ورزقان ، قطب تولید این محصول در آذربایجان شرقی آغاز شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان گفت: امسال 13 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیرکشت عدس خواهد رفت . علیمحمدی افزود: 40  درصد عدس استان با تولید سالانه 11 هزار تن در شهرستان ورزقان تولید می شود . 

 وی گفت: پیش بینی می شود امسال در فصل برداشت با 20 درصد افزایش 13  هزار تن عدس مرغوب در این شهرستان تولید شود . مدیر جهاد کشاورزی ورزقان افزود : امسال هزار کیلو عدس بذر مادری اصلاح شده بصورت رایگان در میان کشاورزان توزیع شده است . عدس کاران شهرستان ورزقان رتبه نخست تولید عدس را در استان دارند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 14:18  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 وضعیت نامطلوب جاده ورزقان  – خاروانا  

 بخشدار بخش خاروانا گفت: منطقه خاروانا منطقه ای کوهستانی و گردشگری است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و همه ساله گردشگران زیادی رابه خود جلب می کند.

به گزارش آوای ورزقان، بخشدار بخش خاروانا، شهرستان ورزقان در جلسه شورای هماهنگی ترافیک این شهرستان باتشکر از شهردار خاروانا به خاطر برف روبی به موقع شهر در فصل زمستان و زیباسازی شهر در ایام نوروز گفت: منطقه خاروانا منطقه ای کوهستانی و گردشگری است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و همه ساله گردشگران زیادی رابه خود جلب می کند.

عبدالهی تصریح کرد: جاده ورزقان-خاروانا از وضع بسیارنامطلوبی برخورداراست و نیاز است هرچه سریعتر این جاده اصلاح، بهسازی و روکش آسفالت آن تکمیل شود. تا دیگرموجب رنجیدگی گردشگران ومردم عزیزمنطقه نشود و ازسوانح دلخراش جلوگیری به عمل آید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۴ساعت 11:27  توسط عقیل ستارلو  | 

                  

                شهر و روستاهای مجاور با مرزآباد در منطقه دیزمار 

         

 مرزآباد از نظر جغرافیایی با شهر خاروانا و روستاهای سندآخور ، گوراکش،گوراند، گل آخور،ارزیل و روستای دوگیجان از توابع شهرستان مرند مجاور است ولی از این میان با شهر خاروانا و روستاهای گوراکش،گوراند، سندآخور و همچنین روستای میلق، به واسطه فامیلی های سببی بوجود آمده ارتباط تنگاتنگی داشته است .برسم همسایگی بر خود وظیفه می دانم بطور مختصر به ارائه مطالبی در مورد هر یک از روستاهای فوق بپردازم.منبع: marzabad.blogfa.com


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 12:46  توسط عقیل ستارلو  | 

            پیش‌بینی فضای کسب و کار ایران در سال 94

در سال 94 تورم دو رقمی اجتناب ناپذیر است و ارز در جامعه با کاهش عرضه مواجه خواهد شد و احتمال تک رقمی کردن تورم، محال است، البته احتمال تورم زیر 20 درصد نیز کم است. در نهایت ما سال آینده، احساس کم پولی در اقتصاد را به صراحت حس خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، اگرچه اکنون در یک رکورد بی‌سابقه، نرخ بهره در آمریکا به صفر رسیده و در مقابل، هر روز بورس این کشور رکورد تاریخی می‌زند اما برای دومین بار طی 200 سال گذشته، حجم بدهی های دولت آمریکا نسبت به تولید، بیش از 100 درصد شده و دولت اولین قدرت اقتصادی دنیا، 17 تریلیون دلار، بدهکار است؛ رقمی نزدیک به تولید ناخالص داخلی این کشور.

اکنون 103 درصد تولید دولت آمریکا، بدهکار است که این بالاترین رقم، بعد از جنگ جهانی دوم است که آن زمان، 113 درصد به ثبت رسیده بود. اما شاید بپرسید که ارتباط این اعداد و ارقام، با صنعت و تولید ایران چیست و چه ربطی به اقتصاد ایران و دنیا دارد؟ 

پاسخ اینجا است که وقتی نرخ بهره در آمریکا صفر می‌شود، تقاضا برای اوراق قرضه در این کشور بالا رفته و چون اوراق قرضه باید از سوی امریکا به دلار پرداخت شود، تقاضا برای دلار بالا می‌رود و در نهایت، قیمت دلار در بازار نیز بالا خواهد رفت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 20:24  توسط عقیل ستارلو  | 

  

ثبت ۲۰5 اثر از یک هزار آثار تاریخی شهرستان ورزقان  

روستای کرینگان خاروانا

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، فرزین حق‌پرست اظهار داشت:  شهرستان ورزقان از نظر تاریخی منطقه‌ای بسیار غنی است و آب و هوای بکر این منطقه نیز توام با آثار تاریخی، این شهرستان را به منطقه نمونه گردشگری تبدیل کرده است.

حق پرست افزود: روستای گل آخور و چیچکلی در کمیته گردشگری به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده است.

وی با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذار حوزه گردشگری در شهرستان ورزقان،گفت: با توجه به اینکه شهرستان ورزقان ظرفیت‌هایی همچون شرایط ویژه آب و هوایی و  آثار تاریخی را داراست می‌توانیم سرمایه‌گذاران بسیاری را برای سرمایه‌گذاری در این منطقه جذب کنیم.

حق‌پرست با اشاره به سایر آثار تاریخی موجود در این شهرستان، خاطرنشان کرد: این شهرستان یک هزار آثار تاریخی دارد که 205 مورد از آن‌ها به ثبت ملی رسیده است، این رقم برای یک شهرستان به وسعت ورزقان رقم بسیار قابل توجهی است.

وی صنایع دستی این منطقه را نیز بسیار ارزشمند عنوان کرد و در جمع مردم این شهرستان قول مساعد داد که اقدامات ویژه ای در خصوص حمایت از صنایع دستی و فعال کردن کمیته گردشگری روستایی برای رونق بخشیدن به روستاهای هدف گردشگری انجام دهد.

وی ادامه داد: توجه به صنایع دستی شهرستان‌ها و حمایت از توسعه گردشگری روستایی این امکان را فراهم می‌کند که تمرکز زدایی از مراکز استان‌ها انجام شود و شاهد توزیع عادلانه امکانات، ایجاد فضای کسب و کار به تبع امکانات موجود و در نتیجه پیشرفت شهرستان‌ها باشیم.

لازم به ذکر است که شهرستان ورزقان با بیش از 48 هزار نفر جمعیت در 90 کیلومتری تبریز قرار دارد و منطقه «چیچکلی» و «گل‌آخور» از مناطق نمونه گردشگری این شهرستان به شمار می‌آید.

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 19:23  توسط عقیل ستارلو  | 

  

 باغذاهای محلی و نان یوخا پذیرای مسافران نوروزی هستیم

 

ورزقان نیوز1: مهندس دشتبان از آمادگی کامل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان ورزقان برای استقبال از مسافران نوروزی خبرداد. دشت بان درمصاحبه با ورزقان نیوز1 تاکید کرد: 

باتوجه به این که ازطرف مردم غیور و شجاع شهرستان ورزقان قول داده بودیم ، جهت پذیرائی از میهمانان نوروزی با وجود بارش برف وباران در ورودی شهر ورزقان آلاچیق دایر کرده ایم وبا پخت نان یوخا ،آش های محلی،قورقا(سوخاری گندم) از مسافران ومیهمانان نوروزی پذیرائی می کنیم که روزانه بیش از 500نفر دراین آلاچیق پذیرائی می شوند. 

رئییس میراث فرهنگی وصنایع دستی و گردشگری در پایان با اشاره به این که شهرستان ورزقان مملو از آثارتاریخی وباستانی و مناطق توریستی می باشد از گردشگران ومیهمانان عزیز جهت بازدید از این شهرستان دعوت نمود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۹۴ساعت 14:10  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نمایشگاه صنایع دستی و عکس جاذبه های گردشگری ورزقان  

 

ورزقان نیوز1 : نمایشگاه صنایع دستی و عکس جاذبه های گردشگری و فرآورده های مس در کتابخانه مرکزی شهر ورزقان برپاست . این نمایشگاه که امروز با حضور جناب آقای مهندس وفادار فرماندار شهرستان ورزقان ، جناب سرهنگ بنی هاشمی فرمانده سپاه ناحیه ورزقان ، مهندس فاتح بخشدارمرکزی، امام جمعه ورزقان، مهندس دشتبان رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ورزقان و سایر مسئولین افتتاح شد تا پایان روز پانزدهم فروردین همه روزه تااز ساعت 9صبح الی 19 به روی بازدید کنندگان و میهمانان و گردشگران عزیز باز است .  

در نمایشگاه صنایع دستی وگردشگری ورزقان بیش از 300قلم صنایع چوب،منبت کاری، معرق، وسایل بافتنی،(ورنی) ، تابلوهای نقاشی وعکس جاذبه های گردشگری بیش از 80فقره و آثاری از مردم شناسی منطقه به نمایش گذاشته شده است .این نمایشگاه توسط  میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورزقان برگزار می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۹۴ساعت 14:7  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 کاشت یکپارچه عدس در 300هکتار از اراضی ورزقان 

ورزقان نیوز1 : مهندس علیمحمدی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان از کاشت یکپارچه ومکانیزاسیون عدس در 300هکتار از اراضی کشاورزی ورزقان خبرداد ،وی در مصاحبه با ورزقان نیوز 1 دراین باره تاکید کرد که کاشت عدس با بذرهای اصلاح شده به صورت یکپارچه ومکانیزاسیون در ورزقان اجرامی شود .

علیمحمدی ضمن تبریک سال جدید و با اشاره به نامگذاری این سال توسط مقام معظم رهبری به نام دولت و ملت همدلی و همزبانی ، همدلی و همزبانی را لازمه توسعه و پیشرفت شهرستان ورزقان خواند .

رئیس جهادکشاورزی ورزقان در ادامه با اشاره به این که امروزه با گذشت 36 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، در منطقه ما متاسفانه در زمینه های کشاورزی شاهد رشد و توسعه چشمگیری نبوده ایم ،علت عقب ماندگی شهرستان ورزقان و خاروانا درزمینه های مختلف و زمینه های کشاورزی را مشکل فرهنگی خوانده و از تمامی صاحب نظران ، فارغ التحصیلان رشته های مختلف ، اصحاب رسانه و مطبوعات و مسئولین منطقه خواست باهمدلی و همزبانی درجهت رشد وتوسعه منطقه گام بردارند . 

علیمحمدی با اشاره به اینکه درسال 93 شاهد ایجاد روزنه های رشد وتوسعه کشاورزی در منطقه بودیم اجرای طرح هایی همچون مجتمع کشت محمدخان در مرزآبادچایی ، مزرعه پرورش قارچ کمتال خاروانا ، مجتمع پرورش ماهی پسیان سهرون و پرورش ماهی200تنی مهرزاد در مرزآباد چایی را در سطح استان بی نظیر خوانده و از تمامی افراد کاردان ومتخصص در زمینه های گوناگون کشاورزی جهت ایجاد اشتغال و کار آفرینی در ورزقان وخاروانا دعوت به همکاری نمود .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:28  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 

خاروانا بهشت گمشده آذربایجان 

 اختصاصی خاروانا نیوز:  با مرور اخبار مربوط به معرفی جاذبه ها و مناطق گردشگری استان در سایت ها و خبرگزاری های مختلف، گزارش های متعددی را در خصوص منطقه زیبا و سرسبز قره داغ (ارسباران) می توان مشاهده نمود. مطالعه گزارش های ارائه شده نشان می دهد که گزارش دهنده های بزرگوار یکی از مهمترین بخش های این منطقه را فراموش کرده و یا عمدا چشم خود را به روی این منطقه تاریخی و مرکز محال تاریخی دیزمار ارسباران بسته اند. تمامی قلعه ها، جنگل ها، رودها و مکان های توریستی و یا تاریخی دیگر معرفی شده، در حوزه شهرستان های کلیبر و خداآفرین قرار داشته و در برخی گزارش ها نیز آثار تاریخی و توریستی منطقه خاروانا نیز صرفا با نام ورزقان معرفی شده اند. لذا لازم دیدم جهت استحضار مخاطبین بزرگوار، گزارش کوتاهی از آثار تاریخی و گردشگری منطقه بزرگ ارسباران که در حوزه بخش خاروانا واقع شده اند، را خدمت عزیزان معرفی نمایم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:20  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 جملات کوتاه و قصار آموزنده 

منبع : وبلاگ روستای علویق 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ساعت 14:27  توسط عقیل ستارلو  | 

 

اتوبان خواجه - ورزقان نیازمند همدلی و همزبانی مسئولین 

ورزقان نیوز1 :  ورزقان و خاروانا در گذر تاریخ همواره فراز و نشیب های گوناگونی را سپری کرده است امروزه با مطالعه زندگی شخصی و اجتماعی مردم این شهرستان به مساله ای همچون محرومیت اگر نگاهی داشته باشیم ، در ریشه یابی کلمه محرومیت متوجه کلمه دیگری به نام بن بست می شویم .

ورزقان وخاروانا باتوجه به اینکه شخصیت های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی همچون ستارخان ، موسی خان اندریان ، علامه محمدتقی جعفری سقای، محمد تقی خان پسیان سهرون، آیت الله سید یوسف مدنی خاروانا، ایت الله علیاری و امیر ارشد اوخارا را به جامعه مذهبی ایران زمین تحویل داده است از گذشته تابه حال با کلمه ای به نام محرومیت در جدال است .

با مطالعه ریشه محرومیت منطقه متوجه کلمه ای به نام بن بست می شویم ، ورزقان و خاروانا ازگذشته تابحال با در بن بست بودن در جدال بوده است نه محرومیت ، به عبارتی ریشه محرومیت منطقه ما در بن بست بودن این شهرستان است .

جاده های ارتباطی امروزه پیام آور رشد و توسعه در هرکشور ومنطقه ای محسوب می شوند جاده ترانزیتی نوردوز - خاروانا -اسپیران و اتوبان خواجه -ورزقان تنها امیدی برای مردم دومنطقه دیزمار با مرکزیت خاروانا و اوزومدیل با مرکزیت ورزقان به شمار می روند.

امروز درگذرازکنار اتوبان ورزقان - خواجه متوجه تعطیلی رسمی این بزرگراه شدم تمامی دستگاههای سنگین راهسازی در حال خواب هستند امید برآن است که مسئولین محترم با همدلی و همزبانی هرچه سریع تر درجهت رفع مشکلات این پروژه گام برداشته و موجبات اجرائی شدن این اتوبان باشند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۴ساعت 12:36  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نشانه‌ی سال

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم فروردین ۱۳۹۴ساعت 7:6  توسط عقیل ستارلو  | 

   

بایرامیز مبارک اولسون ، سال نو مبارک

تصاویر سال نو مبارک 

سال نومي شود . زمين نفسي دوباره مي کشد.برگ ها به رنگ در مي آيند و گل ها لبخند مي زند و پرنده هاي خسته بر مي گردند و دراين رويش سبز دوباره...من...تو...ما... کجا ايستاده اييم. سهم ما چيست؟..نقش ما چيست؟...پيوند ما در دوباره شدن با کيست؟...زمين سلامت مي کنيم و ابرها درودتان باد و چون هميشه جاودان و سربلند باشید . 

مدیر وبلاگ ورزقان نیوز 1 آغاز فصل بهار ،فصل زیباییها و امید به دوباره شکوفا شدن را به تمامی دوستان ، مردم فهیم شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا ، تمامی اصحاب رسانه و نویسندگان ، مدیران وبلاگ ها و وبسایت های فعال شهرستان ، کارمندان زحمتکش ادارات و نهادهای مختلف دولتی ، شرکت ها و کارآفرینان منطقه ،کشاورزان و روستائیان، دانش آموزان و دانشجویان و . .. تبریک عرض نموده و سالی سرشار از امید و سربلندی را برایتان آرزومند است .  

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ساعت 19:18  توسط عقیل ستارلو  | 

 

  برنامه های شهرستان ورزقان در ایام نوروز 94 

ورزقان نیوز1 : مهندس اصغر دشتبان مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورزقان برنامه های درنظرگرفته شده در شهرستان ورزقان برای استقبال از میهمانان نوروزی را تشریح کرد .

وی از انجام هماهنگی های لازم با فرمانداری ، بخشداران ، شهرداران  ورزقان وخاروانا وبانگ ها و موسسات برای استقبال از میهمانان نوروزی خبرداد. 

دشتبان از دیگر برنامه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به چاپ و توزیع بروشورها و نقشه های راهنمایی گردشگری با تصاویر و توضیحات مناطق تاریخی، گردشگری دربین مسافران و برگزاری نمایشگاه هایی همچون نمایشگاه عکس و جاذبه های تاریخی، گردشگری، طبیعی و نمایشگاه فرآورده های مس، بانصب آلاچیق عشایر در ورودی شهر همراه با پذیرایی با انواع آش های محلی، نان برخا، سوخاری گندم و…خبرداد .

رئیس میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ورزقان درباره مناطق دیدنی و روستاهای هدف گردشگری و سوغاتی های این منطقه افزود : 

شهرستان ورزقان ۲۰۵ اثرثبت شده درفهرست آثارملی ایران که شامل قلعه ها، محوطه های تاریخی، تپه ها، خانه های تاریخی، کتیبه های تاریخی، گورستان ها و سنگ های تاریخی را دارا می باشد و بیشترین قلعه های استان آذربایجان شرقی در شهرستان ورزقان واقع شده اند.اثرهای ارزشمند ثبت شده شهرستان ازجمله قلعه و سنگ نوشته تاریخی سغندل، نقوش ۱۲هزارساله سونگون، قلعه جوشین، آغجاقلعه، بنای امیرارشد، گنبدالله الله، غارهای دست سازحماملو،گوردخمه های سقای وسایر محوطه های تاریخی که درشهرستان ورزقان واقع شده اندحائزاهمیت فراوان می باشند.

از نظر محوطه های گردشگری بیشترین قسمت جنگل های ارسباران درشهرستان ورزقان واقع شده اند.روستاهای هدف گردشگری شهرستان ورزقان روستاهای کاسین، حماملو، آقابابا فرامرزی، کرینگان، ارزیل، گل آخور، روستای اندریان و  آستمال می باشند و میراث معنوی و مردم شناسی شهرستان نیز شامل زندگی عشایر، کوچ عشایر، چین پشم گوسفند، صنایع دستی و به خصوص روستای کرینگان که زبان تاتی هنوز هم دراین منطقه تکلم می شود.

 دستبان در پایان اشاره کرد که : بابرنامه های دیگری همچون نصب آلاچیق در ورودی ورزقان و جشن نوروزی در زادگاه امیر ارشد پذیرای میهمانان و مسافران نوروزی خواهیم بود

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ساعت 15:21  توسط عقیل ستارلو  | 

 

دلیل برگزاری جلسات بدون خروجی؟

ازدوسال پیش که مقام معظم رهبری براقتصاد داخلی تأکید داشته اند وامسال را نیزبه عنوان سال اقتصاد وفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی نامگذاری کردند تا باهمت دسته جمعی در اقتصاد کشور گامی بزرگ و عملی برداشته شود حال باید دید مسئولان کشور به ویژه مسئولان اجرایی کشورتاچه حد به اقتصاد مقاومتی عمل کرده اند.

ما روزانه شاهد برگزاری جلسات و کارگروه هایی درسطح کشور،استان و شهرستان هاهستیم که دراین جلسات حرف های خوبی رد و بدل می شوند و گاهاً تصمیمات درخورتوجهی گرفته می شود.حال جای این سوال پیش می آید که این جلسات وکارگروه ها تاچه اندازه خروجی دارند؟ اصلاخروجی دارند؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۳ساعت 15:7  توسط عقیل ستارلو  | 

مطالب قدیمی‌تر