ورزقان نیوز1

اخبار ورزقان (اجتماعي - اقتصادي - فرهنگي - سياسي - ادبيات . . .)

 

 نشست فعالان عرصه فرهنگ وهنربانماینده وفرماندارورزقان

ورزقان نیوز۱ : روز دوشنبه از ساعت  ۹صبح الی ۱۳ ظهر در محل فرمانداری ورزقان نشستی با حضور منتخبین عرصه فرهنگ و هنربا فرماندار تدبیر و امید و نماینده این شهرستان با هماهنگی اداراه فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانداری ورزقان برگزار گردید . شرکت کنندگان در این مراسم در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری و اجتماعی به تحلیل و نقد و بررسی پرداختند . منتخبینی از فعالان مطبوعاتی ، وبلاگ نویسان ، کارشناسان اجتماعی و حقوقی ، محققین ، هنرمندان موسیقی ، فعالان عرصه های مختلف (قرآن ، کتاب ، مذهب ) حضور داشتند . 

این مراسم با سخنرانی جناب آقای دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار دولت تدبیر وامید جناب آقای وفادار خاتمه یافت . نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در جهت شکوفائی و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرستان ورزقان تاکید کرد که تمام تلاش های خود را به کار خواهد گرفت ، وفادار فرماندار ورزقان از تشکیل کمیته های مختلف از جمله کمیته فرهنگی و هنری در مرکز فرمانداری ورزقان در آینده ای نه چندان دور خبر داد . 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393ساعت 11:20  توسط عقیل ستارلو  | 

 

پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد

رشته معدن در دانشگاه آزاد ورزقان

تبریز - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد ورزقان گفت: برای اولین بار در آذربایجان شرقی از اول سال تحصیلی امسال این دانشگاه دانشجوی ارشد مهندسی معدنی استخراج پذیرش می کند.

امیر محمودی روز یکشنبه در جلسه هماهنگی شروع سال تحصیلی جدید در ورزقان افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورزقان یکهزار و 500 دانشجو در بیش از 31 رشته تحصیلی کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی مشغول به تحصیل هستند.وی اظهار کرد: به جهت وجود معادن غنی مختلف از جمله مس و طلا در این شهرستان در تلاش هستیم هشت رشته کارشناسی ارشد که بیشتر آن در حوزه معدن و استخراج است در این واحد دایر شود .
نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید به وجود پتانسیل های غنی معدنی و گردشگری دراین شهرستان، گفت: مراکز علمی و دانشگاهی می تواند در توسعه این شهرستان نقش مهمی داشته باشد و باید این امر مورد توجه دانشگاهیان و دانشجویان قرار گیرد.اللهوردی دهقانی افزود: در تلاش هستیم جهت توسعه پایدار اقتصادی و جذب سرمایه گذار و سهولت درایجاد صنایع جانبی صنعت و معدن شهرستان ورزقان را به منطقه آزاد ارس وصل کنیم که این امر در رشد و توسعه همه جانبه منطقه سهم مهم و قابل توجهی خواهد داشت .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم شهریور 1393ساعت 20:48  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نگاهی به روستای ایری علیا از بخش خاروانا

ورزقان نیوز۱ : روستای ایری علیا در منطقه خاروانا، فاصله ۷۵کیلومتری شهرورزقان و ۶۲ کیلومتری شهر تبریز واقع شده است ، این روستا دارای ۶۲۰ نفر جمعیت دائمی، ۱۲۰۰نفر جمعیت فصلی و دائمی بوده و دارای ۱۸۰ خانوار ثابت ، ۲۸۰ خانوار ثابت و فصلی می باشد . این روستادارای ۳ مسجد و یک مدرسه می باشد، مردمان خونگرم ومیهمان نواز این روستا بیشتر از طریق کشاورزی سنتی و دامداری و زنبورداری روزگار خود را می گذرانند .

کاروانسرای شاه عباسی ایری علیا و باللی قیه

روستای ایری علیا به دلیل نزدیکی به مرکز استان و دارا بودن باغات و ییلاقهای سرسبز همه ساله پذیرای میهمانان مختلفی از اقصی نقاط می باشد از مکانهای توریستی و تاریخی و دیدنی این روستا کاروانسرای شاه عباسی ، حمام قدیم این روستا ، ماغار آغداش ، ییلاق چوخور یورد با چشمه های سرد و طبیعت زیبا ، قره بولاغ و طبیعت کوه سنگی سر به فلک کشیده باللی قیه (تصویر بالا ) می توان اشاره کرد . جاده دسترسی بین تبریز - ایوند و ایری علیا آسفالت شده و راه دسترسی این روستا به جاده ارزیل - خاروانا و مرکز شهرستان خاکی و نیمه کاره است که با عملیاتی شدن آن می توان شاهد کاهش مشکلات ساکنان این روستا بود . 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم شهریور 1393ساعت 12:45  توسط عقیل ستارلو  | 

 

رکود اقتصادی و دولت یازدهم

عقیل ستارلو اندریان :سیستم اقتصادی جامعه ما امروزه جوی آرام را سپری می کند و این امر بیشتر به رکود اقتصادی شبیه است و دولت یازدهم وظیفه سنگین مهار تورم و جلوگیری از رکود اقتصادی را برعهده دارد ، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری از کاهش تورم از ۴۴ درصددر زمان تحویل دولت به ۳۲ درصد تا مردادماه امسال خبرداده است و این درحالی است که دولت برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی و برون رفت از وضعیت موجود اقتصادی باید تورم را مهار و جلوی رکود اقتصادی را بگیرد .

درشهرستان ورزقان نیز شاهد جوی آرام و بیشتر رکودی در اقتصاد این منطقه هستیم ، با توجه به محرومیت موجود منطقه و در بن بست قرار گرفتن این شهرستان فعالیت های اقتصادی نزدیک به صفر است . برای مثال وام های احداث مسکن روستائی در سال های گذشته بیش از ۵۰۰ فقره در سال بوده که امسال کمتر از ۵۰ باب در مرحله تشکیل پرونده به دلیل ضعف بنیه مالی و عدم تامین به موقع تسهیلات از طرف دولت کاهش یافته است .

به نظر می رسد دولت یازدهم مهار تورم و جلوگیری از رکود اقتصادی را برای سال ۹۳ در دستور کار خود قرار داده است اما باید توجه داشت که صرف تاکید بر مهار تورم و عدم توجه به ایجاد و توسعه زیرساخت های اشتغال و تولید باعث رکود اقتصادی می شود و دولت باید همزمان با کنترل تورم وجلوگیری از رکود اقتصادی مساله ایجاد اشتغال و تولید را در دستور کار خود قرار دهد .

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 17:25  توسط عقیل ستارلو  | 

 
تحولی بزرگ در صنایع و معادن کشور باالحاق
 
شهرستان ورزقان به منطقه آزادارس

 
تبریز – خبرگزاری مهر: نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت: الحاق شهرستان ورزقان به منطقه آزاد ارس تحول بزرگی در صنایع و معادن کشور ایجاد می کند.به گزارش خبرنگار مهر، اللهوردی دهقانی عصر دوشنبه در نشست مشترک کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با معاون سرمایه‌ گذاری‌ شورای عالی مناطق آزاد کشور و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در جلفا با تاکید بر اینکه شهرستان ورزقان پتانسیل ها و ظرفیت های عظیم معدنی و اقتصادی دارد، افزود: بهره مندی از مزیت های دوطرفه در الحاق ورزقان به منطقه آزاد تجاری ارس می تواند نتایج مثبتی داشته باشد.وی خواستار الحاق ورزقان به منطقه آزاد ارس شد و ادامه داد: با توجه به وجود معدن مس سونگون در ورزقان، الحاق ورزقان به منطقه آزاد ارس تحول بزرگی در صنایع و معادن کشور ایجاد کرده و مزیت های اقتصادی دوسویه ارس و ورزقان افزایش می یابد.

همچنین در این نشست محمدعلی مددی، عضو کمسیون اقتصادی مجلس و عضو شورای رقابت نیز در اظهارات کوتاهی خواستار تردد خودروهای پلاک ارس در سطح استان آذربایجان شرقی شد و گفت: با توجه به افزایش حضور سرمایه گذاران بومی استان در منطقه آزاد ارس، صدور مجوز تردد خودروهای پلاک ارس در سطح این استان امری ضروری در توسعه سرمایه گذاری است.همچنین اعضای کمسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بازدید از کارخانه های فعال و در حال تکمیل در سایت های صنعتی این منطقه و پروژه های عمرانی، تجاری و گردشگری از نزدیک در جریان فعالیت های گسترده اقتصادی منطقه آزاد ارس قرار گرفتند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم شهریور 1393ساعت 12:54  توسط عقیل ستارلو  | 

 

                فراهم سازی شرایط ریزش قبرستان سونگون

اخیراً شواهد حکایت از فعالیت ماشین آلات سنگین و ایجاد ترانشه در پائین دست قبرستان سونگون دارد. چنین فعالیت هایی بنظر می رسد در جهت تخریب قبرستان و قراردادن آن در معرض ریزش صورت می گیرد

شایان ذکر است که اهالی روستای سونگون بارها به طرق مختلف (که تصویر مستندات موجود در صورت نیاز درج خواهد شد) با شکایت به مراجع ذیربط - تسلیم اظهارنامه به مجتمع مس سونگون  - تسلیم اعتراض کتبی به مجتمع - پناه بردن به سازمان متولی ( اداره اوقاف) و درخواست رسیدگی  - مطلع کردن نماینده محترم شهرستان از موضوع و تشکیل جلسه با ایشان و تقاضای پیگیری موضوع - استفتاء از مقام معظم رهبری (دامه برکاته) و ... اعتراض خود را به همه مسئولین رسانده اند و کمتر کسی از وضعیت قبرستان سونگون غیر مطلع می باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم شهریور 1393ساعت 15:56  توسط عقیل ستارلو  | 

 

بی توجهی به حق وحقوق مالکین در پروژه

انتقال آب سد حاجیلار به معدن  مس سونگون

اختصاصی جوشین نیوز : عملیات اجرائی پروژه انتقال آب سدحاجیلار از سال ۱۳۹۰ شروع شده و در حال حاضر مرحله لوله گذاری این پروژه انجام می شود باتوجه به این که شرکت ملی صنایع مس ایران و معدن مس سونگون مجری این پروژه است تابحال نسبت به پرداخت حق و حقوق مالکین روستاهایی همچون جوشین ، قره قیه و علیار و . . . بی توجه بوده و بدون توجه به اعتراضات مردمی نسبت به تخریب و انجام عملیات خاکبرداری و خاکریزی و ابنیه فنی در مسیرهایی که از زمین های مردم عبور می کند اقدام نموده است در مواردی هم که مبالغی به مالکین پرداخت شده خیلی ناچیز بوده و حتی قیمت هرمتر مربع زمین چند صدتومان بوده است . باتوجه به اینکه شرکت ملی مس ایران یک شرکت محسوب می شود و دارای سهام وسرمایه گذاران بوده و قسمتی از این شرکت متعلق به بخش خصوصی می باشد ، چنین اقداماتی از جمله تملک یک جانبه مزارع روستائیان قبل از ارزیابی و نظریه کارشناسی مراجع قضائی غیر قانونی محسوب می شود و شرکت ملی صنایع مس ایران باید دراسرع وقت نسبت به احقاق حق وحقوق مردم و مالکین این منطقه اقدام نماید  .

جوشین نیوز

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم شهریور 1393ساعت 15:27  توسط عقیل ستارلو  | 

 

بازدید نماینده ورزقان و خاروانا از روستای گوراند

روز جمعه مورخ 93.5.31 آقای مهندس دهقانی به همراه جمعی از مسئولین شهرستان از روستای گوراند بازدید کردند.آقای دهقانی با حضور در اجتماع روستائیان در مسجد روستا، در جریان مشکلات روستای گوراند و روستاهای اطراف قرار گرفتند.

در این مراسم ابتدا حاج آقا راثی ضمن خوش آمد گویی به مسئولین محترم و تقدیر وتشکر از مسئولین به جهت احداث راه جدید روستای گوراند به بیان مشکلات اساسی روستای گوراند پرداخته و خواستار حل هر چه سریعتر این مشکلات شدند. ایشان با اشاره به مشکل راه روستای گوراند ، بیان کردند که مهم ترین عامل مهاجرت اهالی روستای گوراند تا حالا نبود راه ارتباطی مناسب بوده و اظهار امیدواری کردند با اتمام هرچه سریعتر پروژه راهسازی روستاهای گوراند ، کوراکش و مرزآباد مهاجرت اهالی این روستاها کم شود. ایشان در ادامه به مشکل نبود آب جهت آبیاری مزارع اشاره کرده و خواستار احداث استخر جهت ذخیره آب برای مصارف کشاورزی شدند. ایشان در ادامه خواستار گاز رسانی به روستای گوراند و روستاهای اطراف شدند.

در ادامه دهیار روستای گوراند ضمن عرض خیر مقدم به مسئولین محترم به بیان پاره ای دیگر از مشکلات از جمله کمبود آب شرب پرداخته و خواستار حل هر چه سریعتر این مشکلات شدند. در ادامه آقای دهقانی ضمن تقدیر وتشکر از تمامی مسئولین به جهت احداث راه جدید روستای گوراند ، خواستار اتمام هر چه سریعتر پروژه راهسازی شدند. ایشان فرمودند که انشا الله تا 3 سال آینده شاهد آسفالت راه روستای گوراند و روستاهای اطراف خواهیم بود. ایشان در ادامه با بیان این که پیگیر گازرسانی به روستاهای گوراند ، کوراکش ، مرزآباد ، سندآخور و میلق هستند. اظهارکردند که عملیات اجرایی گاز رسانی به روستاهای مذکور از سال آینده به حول و قوه الهی شروع خواهد شد.

آقای دهقانی در پایان قول مساعد دادند که پیگیر حل سایر مشکلات روستا از جمله مشکل کمبود آب شرب ، آب آبیاری ، بازسازی روستا و مشکل آنتن دهی موبایل در منطقه خواهند بود.این بازدید با صرف ناهار در جمع اهالی و بازدید از وضعیت روستا به اتمام رسید.دهیاری گوراند

+ نوشته شده در  شنبه یکم شهریور 1393ساعت 17:37  توسط عقیل ستارلو  | 

 

از پاسخ های رحمتی نسبت به عملکرد وی قانع نشدم

 عقیل ستارلو اندریان : کامران رحمتی شهردار نخبه ورزقان جمعه هفته قبل در آبشار گول آخور در نشستی با اینجانب سعی در توجیه عملکرد خود به عنوان شهردار ورزقان داشت که پس از حدود دو ساعت ، جواب های قانع کننده ای از سوی ایشان ندیدم . رحمتی در پاسخ  به دو سوال بنده حقیر که ایشان نیروی سفارشی برخی از اعضای شورای شهرتبریز بوده و با دادن شعارهای غیر واقع بینانه ازجمله کمک مالی شهرداری تبریز به شهرداری ورزقان که تحقق نیافته و در انتخاب نجفی پسرشهردار تبریز به عنوان مدیرعامل تیم مس سونگون با شعار غیر واقعی کمک شهرداری تبریز به شهرداری ورزقان دست داشته است جواب قانع کننده ای از خود ارائه نکرد .

کامران رحمتی در پایان از بنده حقیر جهت ساماندهی و مشارکت در توسعه سد زر آباد ورزقان دعوت نمود ایشان خواستار طراحی و اجرای یک طرح جامع توریستی در اطراف سد زرآباد ورزقان از سوی اینجانب شد و شخصا از بنده جهت راه اندازی صنعت توریسم در ورزقان دعوت نمود اما باتوجه به اینکه عملکرد شهردار ورزقان بیشتر جناحی و فراشهرستانی و از حمایت های پشت پرده حتی رقبای انتخاباتی بنده در انتخابات شورای اسلامی سال گذشته تبریز در انتخاب وی به عنوان شهردار ورزقان برخوردار بوده ، احتمال موفقیت و همکاری با ایشان در توسعه و راه اندازی این طرح نزدیک به صفر است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یکم شهریور 1393ساعت 16:54  توسط عقیل ستارلو  | 

 

دوست عزیزجناب آقای حاج جبرئیل عباسی

معاونت بیمه خدمات درمانی استان آذربایجان شرقی

بانهایت تاثر درگذشت پدر بزرگوارتان را خدمت حضرتعالی و سایر بازماندگان تسلیت عرض نموده و ازدرگاه حضرت باریتعالی برای آنمرحوم رحمت و غفران الهی وبه سایر بازماندگان صبر جمیل مسئلت می کنیم  .     

 روحش شاد     یادش زنده باد

 مراسم سومین روزدرگذشت آنمرحوم روز سه شنبه ۱۴/۰۵/۹۳ساعت ۳۰/۶الی ۳۰/۸ بعد از ظهر در مسجد امام محمد باقر (ع) منطقه ۵ شهرک ارم

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم مرداد 1393ساعت 10:29  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 میدان داری یک نهادغیر انتفاعی درعرصه های مختلف ورزقان

ورزقان نیوز۱ : تغییر و تحولاتی که امروزه از آغاز به کار اعضای چهارمین دوره شوراهای اسلامی ورزقان از انتخاب شهردار مورد تایید شهرداری و برخی از اعضای شوراهای اسلامی تبریز تا امروز شاهد هستیم سوالاتی را در ذهن هر بیننده ای تداعی می کند به عبارتی انتخاب شهردارورزقان که شهرداری یک نهاد غیر انتفاعی است تاسیاسی ، نقطه آغازین میدان داری شهرداری و اعضای شورای شهر تبریز در ورزقان است .

بعد از انتخاب شهردار ورزقان ، نجفی شهردارتبریزباحضوردرورزقان حمایت مالی شهرداری تبریز از شهر زلزله زده ورزقان را اعلام کردکه چندی پس ازاعلام حمایت مالی شهردارتبریزازشهرزلزله زده ورزقان ، پسرآقا شهردار تبریز به سمت مدیرعاملی تیم مس سونگون انتخاب شد که سوالاتی را درذهن هربیننده ای تداعی می کند :

۱- دلیل اصلی علاقه یا وابستگی اعضای شوراهای اسلامی شهر ورزقان به برخی از اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری تبریز برای انتخاب شهردار ورزقان چیست ؟

۲ - هدف  از شعار کمک شهرداری تبریز به شهر زلزله ورزقان چه بوده است ؟ آیا این کمک ها تحقق یافته و یا شعاری برای رسیدن به نیت ها و خواسته های شخصی شهردارتبریز بوده است ؟

۳ -دلیل تداوم نقش نجفی شهردار تبریز از مدیرعاملی منطقه آزاد ارس در دولت گذشته تا شهرداری تبریز در دولت تدبیر وامید چه بوده است ؟

۴- به نظر شما آمدن شهرداری تبریز با شعار کمک مالی به شهرداری ورزقان وبه دنبال آن انتخاب پسر شهرداری تبریز به سمت مدیرعاملی تیم مس سونگون بازی بااحساسات مردم این شهرستان محسوب نمی شود؟

 ۵-  دست های پشت پرده ای که این بازی هارا انجام داده و باشعار کمک مالی شهرداری تبریز به شهرداری ورزقان زمینه را برای استفاده شخصی شهردارتبریز جهت انتخاب پسرش به مدیرعاملی تیم مس سونگون فراهم کرده اند چه کسانی هستند ؟

۶- نهاد شهرداری که یک موسسه غیر انتفاعی می باشدچراتااین حدتوانسته است در ورزقان برمسائل مختلف سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی سایه افکند ؟ آیا در ورزقان قحط الرجال بوده است که شخصی بدون داشتن هیچ تجربه ای و غیربومی یک شبه با استفاده از موقعیت شخصی وحقوقی پدر خود بتواند مدیرعامل تیم فوتبال مس سونگون شود؟

سوالات فوق و چندین سوال دیگر هستند که در رابطه با مسائل بوجود آمده ازانتخاب شهردارورزقان تا مدیرعامل تیم مس سونگون باید جواب آنها از سوی مسئولین شهرستان  جهت تنویر افکار عمومی این منطقه داده شود . 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم مرداد 1393ساعت 13:19  توسط عقیل ستارلو  | 

 

آنجاکه پسرشهردارتبریزمدیرعامل تیم مس سونگون می شود 

عقیل ستارلو اندریان : براساس اخبار و اطلاعات بدست آمده نجفی پسر شهردار تبریز مدیرعامل تیم مس سونگون شده است ، نجفی در حالی این سمت را عهده دار می شود که وی  پس از شهردار ورزقان یکی دیگراز افراد غیر بومی در ورزقان است که به سمت مدیرعاملی تیم مس سونگون انتخاب می شود . درانتخاب شهرداری ورزقان و مدیرعامل تیم مس سونگون نفوذ برخی از اعضای شورای شهر تبریز در ورزقان کاملا محسوس است .تیم مس سونگون باتوجه به این که از طریق منابع مالی مجتمع مس سونگون تغذیه می شود ولی تابحال به دلایل نامعلوم نتوانسته است در ورزقان باشگاه احداث کند وتمام بازیهای این تیم درخارج از شهرستان برگزار می شود .

شهرستان ورزقان باتوجه به این که از پتانیسل های عظیم خدادای اعم از منابع و معادن و نیروی انسانی تحصیل کرده برخوردار است ولی به دلایل گوناگونی پاتوقی برای برخی از بازیگران غیر بومی عرصه سیاست می شود . درانتخابات شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز که بنده رتبه ۱۲۳ از ۴۳۲ نفر از شرکت کنندگان در این انتخابات را کسب نمودم حمایت برخی از دوستان از عده انگشت شماری از این کاندیداها کاملامحسوس بود . به عبارتی برخی امروز شهرستان ورزقان را شعبه ای از شهرداری و شورای اسلامی کلانشهر تبریز تصور می کنند.

کمک شهرداری تبریز به شهر زلزله زده ورزقان

کمک شهرداری تبریز به شهر زلزله زده ورزقان 

+ نوشته شده در  شنبه چهارم مرداد 1393ساعت 16:10  توسط عقیل ستارلو  | 

 

تصاویری از زیباییهای تابستان در منطقه خاروانا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم مرداد 1393ساعت 15:15  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 پمپاژ آب سد ستارخان به مجتمع مس سونگون و ...

طرح پمپاژ و انتقال آب سد ستارخان به مجتمع مس سونگون یکی از پروژه های نسبتاً بزرگ این مجتمع معدنی در سال های اخیر بوده که گام های اجرائی آن از سال ۱۳۸۰شروع شده و در حال حاضر فاز دوم آن در حال اجرا می باشد.با اجرای این طرح، مجتمع مس سونگون، آب خام مورد نياز خود را از طريق سد ستارخان اهر تأمين می نماید.

هدف از طرح این مقدمه، پرداختن به این موضوع مهم و قابل تأمل می باشد که با عبور این خط لوله از اراضی زراعی روستاهایی که در مسیر طرح قرار گرفته اند اراضی اغلب اهالی روستاها به قیمت های غیرکارشناسی شده و یا بهتر بگوئیم کارشناسی های هدفدار انجام شده عمدتاً به قیمت هر مترمربع کمتر از 100 تومان توسط دست اندرکاران این پروژه(با هویت مشخص) تملک گردیده که نشان از زد و بندهای مالی فراوان در قالب اجرای این پروژه عظیم دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم مرداد 1393ساعت 14:59  توسط عقیل ستارلو  | 

 

تمدید مهلت تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس تا مهرماه

عضو هیئت رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس از تمدید مهلت تحقیق و تفحص تا مهر ماه ماه سال جاری خبرداد.الله وردی دهقانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت از موافقت هیات رییسه مجلس با تقاضای تمدید مهلت تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس تا مهرماه سال جاری خبرداد.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی گفت: ۴ ماه از زمان انجام این تحقیق و تفحص با بررسی بودجه و تعطیلات عید نوروز تداخل داشت از این رو فرصت کافی برای انجام این تحقیق نداشتیم.این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی موارد، مشکلات و تخلفات احتمالی مالی، سهل انگاری های احتمالی در بحث اکتشاف، تخلفات احتمالی در حوزه پژوهشی معادن و طولانی شدن طرح های در دست اجرا ، مشکلات مدیریتی و هم ریخت و پاش های مالی را از جمله محورهای این تحقیق و تفحص عنوان کرد./

+ نوشته شده در  جمعه سوم مرداد 1393ساعت 16:33  توسط عقیل ستارلو  | 

 

جملات قصار و زیبا از بزرگان

گاندی : شاد کردن قلبی با یک عمل، بهتر از هزاران سر است که به نیایش خم شده باشد.

الوین تافلر: بی سوادان قرن ۲۱ کسانی نیستند که نمی توانند بخوانند و بنویسند ، بلکه کسانی هستند که نمی توانند آموخته های کهنه را دور بریزند و دوباره بیاموزند …

....نعره هیچ شیری خانه چوبی مرا خراب نمی کند، من از سکوت موریانه ها می ترسم.

... گورستان ها پر از افرادی است که روزی گمان می کردن که . . . چرخ دنیا بدون آنها نمی چرخد.

“وین دایر” : تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم تیر 1393ساعت 18:14  توسط عقیل ستارلو  | 

 

چینی ها و استخراج معدن طلای مزرعه شادی ورزقان

ورزقان – خبرگزاری مهر: رئیس دادگستری شهرستان ورزقان گفت: چینی ها با مشارکت سرمایه گذاران داخلی طلای معدن مزرعه شادی ورزقان را استخراج می کنند.به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا فرهنگ پور عصر امروز شنبه در جلسه اعضای ستاد حمایت از سرمایه گذاری خارجی ورزقان با بیان اینکه شهرستان ورزقان ظرفیت ها و ذخایر معدنی خوبی برای سرمایه گذاری دارد، گفت: موانع و مشکلات عملیات اجرایی معدن طلای مزرعه شادی ورزقان رفع شده است.وی ادامه داد: با شروع عملیات احداث کارخانه و بهره برداری از این معدن رونق اقتصادی در ورزقان بیشتر و برای 80 نفر اشتغال زایی می شود.

وی با تاکید بر اینکه به زودی با مشارکت شرکت ایرانی و چینی عملیات اجرایی معدن آغاز می شود، گفت: برای این منظور 150 میلیارد ریال ازطرف شرکت چینی در این معدن سرمایه گذاری می شود.فرهنگ پور ابراز امیدواری کرد که با اجرای این پروژه فرصت های شغلی مناسبی برای جوانان ورزقان ایجاد می شود، ادامه داد: حوزه کاری این معدن در 11.5 هکتار از اراضی روستای مزرعه شادی ورزقان محدود شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم تیر 1393ساعت 10:32  توسط عقیل ستارلو  | 

 

 عدم بازسازی روستاهای آسیب دیده منطقه خاروانا

ورزقان نیوز۱ : زلزله ۲۱ مرداد سال ۹۱ باعث تخریب و آسیب جدی به بافت های مسکونی و تجاری و زیرساخت های تولید وکشاورزی و . . در شهرستان ورزقان شد که با استقرار ستادهای معین بیش از ۱۰۰روستا درورزقان بازسازی شدند اما در این میان عدم توجه مسئولین بنیادمسکن و سایر مسئولین منطقه در دولت دهم بازسازی ۴۸ روستای تابعه خاروانا و خود این شهر برای همیشه به فراموشی سپرده شد .

باتوجه به اینکه امر بازسازی توسط ستادهای معین انجام می گیرد اما درمنطقه خاروانا بنیاد مسکن ورزقان از واگذاری احداث منازل روستائی به ستادهای بازسازی طفره رفته و تنها با پرداخت وام موافقت کرده بود و چون بنیه مالی مردم این منطقه پایین است از دریافت وام منصرف شده و برای همیشه شکاف و فاصله طبقاتی در دو منطقه شهرستان ورزقان ایجاد گردید . در این رابطه عدم توجه کلیه مسئولین پس از زلزله ۲۱ مرداد ۹۱ به منطقه خاروانا کاملا مشهود است .

 باتوجه به اینکه عمر دولت دهم پس از بازسازی مناطق زلزله زده تمام شد و دردولت تدبیر و امید ریاست بنیاد مسکن ورزقان هم تغییر کرد،امابا روند کنونی هیچ امیدی به بازسازی روستاهای منطقه خاروانا وجود ندارد مگر اینکه مدیریت جدید بنیاد مسکن و فرماندار دولت تدبیر و امیدتمهیدات ویژه ای دراین راستا بیندیشند اما با وجود کم وکاستی های زیاد فرمانداری و مسئولین بنیاد مسکن و . .. در دولت گذشته امکان فعال سازی دوباره ستادهای معین و بازسازی منطقه خاروانا نزدیک به صفر است .

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم تیر 1393ساعت 11:18  توسط عقیل ستارلو  | 

 

تیرماه هرسال و همایش خانوادگی مردم روستای سقای

عقیل ستارلو اندریان : مردم روستای سقای بخش خاروانا درشهرستان ورزقان همه ساله و دراوایل تیرماه طی همایشی خانوادگی در منطقه پیر سقای این روستا حضور یافته و با ذبح بزغاله وگوسفند این روز را درطبیعت گرامی می دارند. دیروزاین همایش با حضور تمامی خانواده ها در منطقه زیبای پیرسقای این روستا برگزار شد.

مراسم پیرسقای روستای سقای زادگاه علامه جعفری همه ساله در یکی از روزهای جمعه تیرماه برگزار می شود . روزی که این مراسم سنتی برگزار می شود یکی از اهالی صبح زود با مناجات دادن مردم این را برای این همایش خانوادگی دعوت می کند و از ساعت ۹ صبح مردم این روستا با هروسیله ای که شده خود را به منطقه سرسبز پیرسقا می رسانند و با پختن برنج وذبح بزغاله و گوسفند این روز را درطبیعت به جشن و سرور می پردازند . برگزاری چنین همایشی ریشه در آداب و رسوم مردم این روستا داشته و سینه به سینه از نسل های گذشته این روستا حتی به جوانان وکودکان نیز انتقال یافته و امروز امایش خانوادگی پیر سقای روستای سقای جزء یکی از آیین های محلی استان آذربایجان شرقی محسوب می شود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفتم تیر 1393ساعت 12:31  توسط عقیل ستارلو  | 

 

نگاهی به آرایش جریانات سیاسی آذربایجانشرقی برای 

انتخابات مجلس دهم

 اصلاح طلبان آذربایجان شرقی فعالیت های خود را برای بدست آوردن ۱۹ کرسی آذربایجان شرقی در مجلس دهم آغاز کرده اند و در همین راستا ضمن جذب نیروهای جوانتر به بازگرداندن سیاست مدار های کهنه کار خود به صحنه امیدوارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از ائل پرس , در حالی بازار فعالیت های سیاسی انتخابات مجلس دهم و حتی مجلس خبرگان رهبری خیلی زودتر از موعد آغاز شده است؛ فعالیت های چهره ها و گروه های اصلاح طلب در آذربایجان شرقی نیز به شدت رو به فزونی گذاشته است.

اصلاح طلبان و آغاز پروسه انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی با پیامک و جلسه حضور چهره شاخصی چون جبارزاده در استانداری باعث شده است تا سیاسیون اصلاح طلب و کارگزاران در استان قوت گرفته و با توجه به جو عمومی کشور بسیار زودتر از آنچه باید؛ به فکر سامان دادن اوضاع خود برای انتخابات اسفند 94 و اردیبهشت 95 هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفتم تیر 1393ساعت 10:55  توسط عقیل ستارلو  | 

مطالب قدیمی‌تر